Articol de Mihai Șovei - Publicat joi, 02 iulie 2026, 11:39 / Actualizat joi, 02 iulie 2026 12:05
Sorana Cîrstea (36 de ani, #18 WTA) și Kimberly Birrell (28 de ani, #72 WTA) se întâlnesc astăzi, după ora 17:30, în turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Partida de la Londra va fi transmisă în format liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Europsort.
În cazul în care se va impune în meciul de azi, Sorana Cîrstea iși va egala cea mai mai bună performanță pe iarba de la Londra, calificarea în turul al treilea. Ar urma că joace cu învingătoarea dintre Camila Osorio (24 de ani, #68 WTA) și Linda Noskova (21 de ani, #12 WTA).
LIVE după 17:30 » Sorana Cîrstea - Kimberly Birrell
Meciul dintre două jucătoare de tenis este al patrulea programat pe terenul cu numărul 12. Diana Shnaider -Liudmila Samsonova deschid ziua pe terenul 12, de la ora 13:00, apoi meciurile Brandon Nakashima - Jan-Lennard Struff (reluare), Jacob Fearnley - Jaume Munar vor avea loc înaintea celui al Soranei.
Din postura de cap de serie, Sorana Cîrstea are șanse bune să ajungă în optimi. Cel mai bun parcurs al româncei la Wimbledon este atingerea turului al treilea, performanță bifată de cinci ori, cel mai recent în 2023.
În primul tur, Sorana Cîrstea s-a impus în fața jucătoarei cehe Sara Bejlek (20 de ani, 45 WTA), scor 6-1, 7-6 (6), în timp ce Kimberly Birrell a obținut prima victorie din carieră la Wimbledon după ce a trecut de Alina Korneeva (19 ani, #98 WTA), 6-3, 0-6, 6-2.
La capitolul meciurilor directe, Sorana Cîrstea conduce cu 1-0 după ce s-a impus la Indian Wells în 2023 fără să piardă vreun set, 6-3, 6-2.
Am jucat acum ceva ani, cred că la Indian Wells, a trecut ceva timp de atunci. Vom vedea ce va fi pe iarbă, o suprafață destul de atipică, se egalizează mult mai mult valorile pe această suprafață decât pe restul.
- Sorana Cîrstea, înaintea duelului cu Kimberly Birrell
Trei românce deja eliminate de la Wimbledon
Deși la începutul turneului România ave 4 reprezentate pe iarba de la Londra, în acest moment doar Sorana Cîrstea este singura româncă prezentă la Wimbledon.
Irina Begu (35 de ani, #211 WTA), cu britanica Katie Swan (27 de ani, #196 WTA), eșec 4-6, 4-6
Gabriela Ruse (28 de ani, #105 WTA) e cedat în fața americancei Caty McNally (24 de ani, #50 WTA), 5-7, 3-6
Jaqueline Cristian (28 de ani, #38 WTA), prima reprezentantă a României pe tabloul principal de la Wimbledon, a fost învinsă luni de Iva Jovic (18 ani, #17 WTA) cu 6-7 (1), 0-6
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Emma Răducanu a apărut în cârje și alături de noul iubit după retragerea de la Wimbledon