SPORTURI  »  TENIS  »  BEIJING ATP

„Chinezii ăștia nenorociți tușesc mereu”. Lorenzo Musetti le-a cerut scuze după comentariile considerate rasiste

Lorenzo Musetti/Foto: Imago Images
Lorenzo Musetti/Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 27 septembrie 2025 17:27 / Actualizat sambata, 27 septembrie 2025 19:21

Lorenzo Musetti (23 de ani, 9 ATP) le-a prezentat scuzele fanilor chinezi, după niște comentarii făcute în timpul meciului de la Beijing cu Giovanni Mpetshi Perricard (22 de ani, 36 ATP), care au fost considerate rasiste de urmăritorii tenisului din țara asiatică.

După înfrângerea dureroasă din finala turneului de la Chengdu, 3-6, 6-2, 6-7 (5) vs. Alejandro Tabilo (28 de ani, 72 ATP), Lorenzo Musetti a rămas în China și și-a început parcursul la turneul de la Beijing, unde este favoritul numărul 4.

Criticat de chinezi, Lorenzo Musetti le-a prezentat scuzele: „Mă simt plin de remușcări”

În primul tur, italianul a avut parte de o confruntare dificilă cu Giovanni Mpetshi Perricard, câștigată cu 7-6 (3), 6-7 (4), 6-4. Datorită acestui succes, Musetti s-a calificat în turul secund, unde va întâlni un alt francez, pe Adrian Mannarino (37 de ani, 60 ATP), care a produs surpriza în fața lui Alexander Bublik (6-3, 6-2).

În secvența secundă a partidei din turul inaugural, Musetti s-a plâns de faptul că mai mulți oameni din tribune tușeau repetat între serviciile sale. La un moment dat, jucătorul de 23 de ani a făcut în italiană următorul comentariu: „Mereu tușesc acești chinezi nenorociți. Mereu tușesc, la naiba. Tușesc la fiecare 3 secunde”.

Afirmațiile lui Musetti au fost traduse și criticate, fiind considerate jignitoare la adresa publicului gazdă. Mai târziu, numărul 9 mondial și-a prezentat scuzele, afirmând că nu a intenționat să îi rănească, prin cuvintele sale, pe suporterii chinezi.

Cuvintele mele au fost direcționate doar către niște indivizi din public care tușeau în mod repetat și deranjau jocul. Nu au fost niciodată, în niciun fel, intenționate pentru chinezi. S-a întâmplat într-un moment de stres și tensiune din al doilea tiebreak, dar asta nu e deloc o scuză.

Realizez că modul în care m-am exprimat a fost greșit și nepotrivit și a rănit sentimentele multor fani chinezi. Regret profund asta și mă simt plin de remușcări
.

Am admirat mereu chinezii și apreciez cu adevărat să joc în țara voastră. M-am întors în China de fiecare dată începând cu 2018 și mereu m-am simțit bine primit aici. Sunt recunoscător pentru susținerea incredibilă pe care o primesc constant și pentru fanii mulți pe care îi am în China

- Lorenzo Musetti

Citește și:
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Nationala
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Tenis
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Nationala
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
Nationala
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea
Profit.ro
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea "ocazională" a frontierei cu țigări pentru uz personal
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează