SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA ROMA

Luptă crîncenă! Irina Begu a fost învinsă de Victoria Azarenka în "optimile" de la Roma » Meci de foc cu Șarapova în "sferturi"

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 mai 2015 01:30

Irina Camelia Begu, locul 31 WTA, a fost învinsă în optimile de finală ale turneului de la Roma. Jucătoarea noastră a pierdut în fața Victoriei Azarenka (29 WTA) în trei seturi, scor 4-6, 7-5, 1-6.

Deși n-a jucat rău în primul set, Irina s-a recunoscut învinsă de Azarenka.

Nici în al doilea set lucrurile nu mergeau prea bine pentru româncă. Bielorusa a avut 5-3, însă Begu a revenit incredibil și a cîștigat 4 gameuri consecutive și și-a adjudecat setul secund.

În setul 3 Irina n-a mai putut face nimic. Azarenka a jucat tot mai bine, deși a acuzat dureri la coapsa piciorului drept. Numărul 29 WTA a cîștigat clar, scor 6-1.

Aceasta a fost a 5-a întîlnire dintre Begu și Azarenka, iar jucătoarea din Belarus a cîștigat de fiecare dată. În sferturile de finală ale turneului de la Roma, Victoria Azarenka se va întîlni cu numărul 3 WTA, Maria Șarapova.

LIVETEXT  Irina Begu 4-6 / 7-5 / 1-6 Victoria Azarenka

1-6

GAME, SET ȘI MECI: Irina Begu a salvat două mingi de meci, însă Azarenka a atacat și a cîștigat în cele din urmă și acest ultim game.

1-5

Gală Azarenka: Begu a căzut din punct de vedere fizic și nu o mai surprinde cu nimic pe Azarenka, care pare sigură de victorie

1-4

Break Azarenka: Deși acuză probleme la coapsă, Victoria Azarenka reușește încă un break. Șanse tot mai mici pentru Begu de a reveni

1-3

Game Azarenka: Jucătoarea din Belarus își face tot mai ușor serviciul. Irina nu reușește să-i mai pună probleme

1-2

Game Azarenka: Al doilea game consecutiv reușit de Azarenka, care face primul break din setul decisiv

1-1

Game Azarenka: Jucătoarea din Belarus a cîștigat primul game după o serie de 5 cîștigate de Irina. A fost un game alb

1-0

Game Irina: Begu începe excelent setul decisiv și își cîștigă serviciul

SETUL 3

A început setul decisiv!

7-5

SET IRINA BEGU: Jucătoarea noastră se impune în cele din urmă avînd o ultimă lovitură extrem de norocoasă! URMEAZĂ SETUL DECISIV!

6-5

Game Irina: Begu joacă din ce în ce mai bine și a prins mult curaj după breakul făcut în gameul 10 al setului secund. Azarenka servește pentru a rămîne în set. Bielorusa este condusă pentru prima dată în acest meci

5-5

Break Begu: Irina a riscat tot și i-a ieșit. Rămîne în meci după ce cîștigă un game pe serviciul adversarei. Sportiva noastră urmează la serviciu

4-5

Game Irina: Azarenka e foarte nervoasă și trimite multe mingi afară. Begu rămîne în joc

3-5

Game Azarenka: Victoria Azarenka lovește foarte puternic și nu-i dă nici o șansă Irinei. Begu servește pentru a rămîne în meci

3-4

Game Irina: Begu nu renunță și își cîștigă serviciul, deși Azarenka e din ce în ce mai agresivă și vrea să termine meciul cît mai repede

2-4

Game Azarenka: Begu a avut o minge de break, însă Azarenka a luptat și a reușit să-și cîștige în cele din urmă serviciul

2-3

Game Irina: Azarenka greșește două retururi, iar Begu își face din nou serviciul

1-3

Game Azarenka: Jucătoarea din Belarus se desprinde din nou, chiar dacă a avut cîteva emoții. Irina are nevoie să-și facă serviciul

1-2

Break Azarenka: Din nou break făcut de Victoria, care o surprinde pe Irina Begu. Sportiva noastră greșeșete destul de mult

1-1

Break Begu: Irina a replicat rapid și a reușit și ea să cîștige pe serviciul adversarei

0-1

Game Azarenka: Numărul 29 WTA începe din nou acest set cu un break

SETUL 2

Urmează setul 2

4-6

SET AZARENKA: Deși a avut 30-15, Irina nu a putut rezista atacurilor Victoriei Azarenka. Jucătoarea din Belarus a avut 3 servicii excelente și a închis acest set

4-5

Game Irina: Azarenka nu i-a pus nici o problemă în acest game jucătoarei noastre, care a servit excelent

3-5

Game Azarenka: Irina Begu face prea multe cadouri, iar Azarenka și-a cîștigat serviciul la sero. Românca servește pentru a rămîne în primul set

3-4

Break Azarenka: Irina n-a reușit să stopeze atacurile repetate ale jucătoarei din Belarus, care face imediat break

3-3

Break Irina: Begu reușește o diagonală la fielu după o scurtă a bielorusei și restabilește egalitatea. Românca urmează la serviciu

2-3

Game Irina: Begu și-a revenit și pare tot mai sigură cînd servește. În continuare Irina are anumite probleme atunci cînd sînt schimburi prelungite de mingi

1-3

Game Azarenka: Jucătoarea din Belarus nu are prea multe probleme pe propriul serviciu. Irina încă nu reușește să găsească o soluție pentru a o surprinde

1-2

Break Irina: Deși continuă să greșească destul de mult, Irina reușește să cîștige primul game din acest meci

0-2

Game Azarenka: Deși a făcut o dublă greșeală, Azarenka nu s-a lăsat și a cîștigat și al doilea game

0-1

Break Azarenka: Jucătoarea din Belarus începe bine meciul și face deja break. Irina a făcut multe greșeli neforțate și i-a permis fostului lider mondial să cîștige gameul