SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

Marius Copil a pierdut finala din Taiwan, dar ajunge la cea mai bună clasare din carieră

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat luni, 09 octombrie 2017 12:12

Tenismenul Marius Copil a pierdut duminică finala turneului challenger de la Kaohsiung, din Taiwan, contra rusului Evgeny Donskoy, scor 7-6 (0), 7-5.

Sportivul român, favoritul numărul 3 al turneului asiatic, a cedat primul set la limită. Cei doi au mers cap la cap, reuşind să îşi câştige serviciul în fiecare game, însă Marius a pierdut fără drept de apel în tie-break, după ce a cedat 4 puncte pe propriul serviciu, Donskoy impunându-se cu 7-0.

Evoluţia celui de-al doilea act a fost oarecum asemănătoare cu a primului, break-ul venind din partea rusului abia la scorul de 5-5, în urma unui game disputat. În cele din urmă, Donskoy şi-a adjudecat şi ultimul game al partidei, câştigând finala.

Totuşi, Copil are motive de bucurie după această săptămână deoarece, începând de luni, se va afla la cea mai bună clasare în ierarhia ATP. Arădeanul va urca două poziţii şi va ajunge pe locul 75, cel mai înalt atins în carieră. În acelaşi timp, Marius este şi cel mai bine clasat român la simplu, aflându-se la o distanţă uriaşă faţă de următorul conaţional, Dragoş Dima, poziţia 463.

Parcursul de la turneul din Taiwan a fost cel mai lung din acest an pentru Copil, o altă performanţă notabilă din 2017 fiind accederea pe tabloul principal de la Roland Garros.

Pentru român va urma încă un turneu challenger, cel de la Ortisei, din Italia, acolo unde va fi favoritul numărul 1. În primul tur, pe 10 octombrie, tenismenul de 27 de ani îl va întâlni pe Patrick Prader, deţinător al unui wild-card.