SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Marius Copil e în premieră în turul 2 la US Open după un meci maraton cu Ugo Humbert. Urmează Gael Monfils

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 august 2019 09:19

Marius Copil (nr. 93 ATP, 28 de ani) a reușit prima victorie din carieră pe tabloul principal de la US Open și a ajuns în turul doi în ultimul turneu de Mare Șlem al anului.

Românul l-a învins pe francezul Ugo Humbert (nr. 63 ATP, 21 de ani) la capătul unui meci maraton care a durat 4 ore și 18 minute. Scorul a fost 6-3, 5-7, 7-6(11), 4-6, 6-1.

Setul trei a fost cel mai disputat și a fost decis la capătul unui tie-break care s-a încheiat după 24 de puncte, Marius Copil câștigând cu 13-11.

În turul 2 pe tenismenul român îl așteaptă, însă, un alt meci dificil: va juca cu Gael Monfils (nr. 13 ATP, 32 de ani). Meciul va avea loc joi, ora de disputare urmând a fi anunțată.

Simona, surprinsă de publicul de la US Open: „N-am simțit că am jucat în fața unei americance”

Test dur la debut! Halep s-a calificat în turul doi la US Open » Cu cine va juca