SPORTURI  »  TENIS  »  CALIFICARE

Marius Copil s-a calificat în semifinalele turneului de la Nottingham

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 iunie 2017 19:18

Românul Marius Copil (26 de ani, 91 ATP) a obținut astăzi calificarea în semifinalele turneului challenger de la Nottingham, care se joacă pe iarbă.

În sferturi, Copil l-a învins pe americanul Bjorn Fratangelo (23 de ani, 143 ATP), scor 7-6, 6-4, după un meci care a durat o oră și 29 de minute.

În semifinale, Copil se va duela cu învingătorul partidei dintre israelianul Dudi Sela și britanicul Lloyd Glasspool.

Pentru prezența în semifinale, românul și-a asigurat 6370 de euro și 45 de puncte ATP.

Copil traversează un sezon bun, ajungând în premieră în TOP 100. Astfel, el va fi pe tabloul principal al turneului de la Wimbledon, care va începe pe 3 iulie.