SPORTURI  »  TENIS  »  CLASAMENT ATP

MARIUS COPIL. Urcare uriașă în clasamentul ATP! Marius Copil, pe cea mai bună clasare din carieră după turneul fantastic de la Basel

FOTO: Reuters
FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 29 octombrie 2018 08:49

După un turneu aproape perfect la Basel, în care a pierdut finala cu Roger Federer, locul 3 ATP, Marius Copil, 28 de ani, a avut o urcare spectaculoasă în clasamentul ATP.

Pentru accederea în finala turneului elvețian, Marius Copil a primit 300 de puncte. Astfel, românul a urcat pe locul 60 în noul clasament publicat de ATP. Copil are 888 de puncte și a urcat 33 de poziții după o săptămână fantastică în Elveția. Aceasta este cea mai bună clasare din cariera lui Copil, al cărui obiectiv este acum intrarea în top 50.

Spaniolul Rafael Nadal este în continuare lider în clasamentul ATP, cu 7,660 de punte, urmat de sârbul Novak Djokovic, 7.445 de puncte, și de elvețianul Roger Federer, 6.260 de puncte.

Citește și: INTERVIU cu Marius Copil la puține momente după finala cu Federer: "Sunt mai bun! De acum, așteptați-vă la rezultate bune și la masculin" » Ce i-a spus elvețianul la fileu + cum i-a schimbat Pavel jocul

Citește și:
Dinamo își schimbă din nou sigla!
Superliga
Dinamo își schimbă din nou sigla!
Cornel Dinu, atac fără precedent în direct: „O canalie! Ăștia nu sunt oameni, sunt bestii”
Superliga
Cornel Dinu, atac fără precedent în direct: „O canalie! Ăștia nu sunt oameni, sunt bestii”
Și-a încărcat bateriile la Mamaia! Jaqueline Cristian, vacanță „ca fetele” după operația la genunchi
Tenis
Și-a încărcat bateriile la Mamaia! Jaqueline Cristian, vacanță „ca fetele” după operația la genunchi
Giganții fotbalului, prezenți la înmormântarea lui Franco Baresi! Fețe nemaivăzute de microbiști de ceva vreme și-au făcut apariția
Campionate
Giganții fotbalului, prezenți la înmormântarea lui Franco Baresi! Fețe nemaivăzute de microbiști de ceva vreme și-au făcut apariția
FOTO PREMIERĂ Kaufland în România. A lansat abonamente de parcare, acum pentru mai multe magazine. Compania explică: Răspuns inclusiv la cererea locuitorilor
Profit.ro
FOTO PREMIERĂ Kaufland în România. A lansat abonamente de parcare, acum pentru mai multe magazine. Compania explică: Răspuns inclusiv la cererea locuitorilor
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Omul din umbră din echipa „Zeiței de la Montreal”: „Nota 10? Meritul Nadiei 80%. Eu – 1%!” + De ce nu vorbește Comăneci despre barbariile lui Karolyi

Dinamo își schimbă din nou sigla!


Comentarii (8)
indolentu
indolentu  •  29 Octombrie 2018, 15:40
Postat de Kiss Péter pe 29 Octombrie 2018, 11:04

Trebuie remarcat faptul,ca si Babos Timea,a cucerit la Singapore al doilea titlu de campioana mondiala ,conducand si clasamentul feminin mondial la dublu !!

ba tihi aici e sait romanesc de sport scrie la saiturile cu punct hu ca nu ne intereseaza de aia ai tai

indolentu
indolentu  •  29 Octombrie 2018, 19:39
Postat de Kiss Péter pe 29 Octombrie 2018, 18:23

Stu ce site este...de sport si atat...fara politica si fara rasism...RESPECT!!Iti mai spun,ca si SEPSI SIC a spulberat U Cluj la baschet feminin,chiar in arena clujeana.Era sa incaseze si clujencele 100 de puncte,ca CSM Targoviste.La baschet,SEPSI de ani de zile este cea mai buna echipa de baschet feminin,castigand atat campionatul cat si cupa Romaniei.Felicitari SEPSI SIC!!

ce politica si rasism ba cind tu scrii despre sportivi care n au legatura cu romania?cit despre pepsi aia activeaza in campionat romanesc da de ce n ai scris apropo de rezultatu la meciu de baschet si rezultatu din liga1 pepsi cfr 1 2 sau ala doare covalact?

indolentu
indolentu  •  29 Octombrie 2018, 19:23
Postat de Kiss Péter pe 29 Octombrie 2018, 18:17

Scuze,am uitat sa-ti spun ca si Fucsovics Márton a urcat deja pe locul 39 la masculin,si urca in continuu spre varf!

da ba deja tremura nadal giocovici si federer de frica lu muciovici balaton ala sau cum il cheama aflat pe locu 39 de acum incolo astia 3 n or sa mai doarma noptile de frica ungurului ce sa ti spun :)))))))

Vezi toate comentariile (8)
Comentează