SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

Matteo Berrettini îl apără pe Jannik Sinner: „L-am susținut întotdeauna și nu voi înceta să o fac acum”

Jannik Sinner și Matteo Berrettini la Cupa Davis în 2024 FOOT Imago Images
Jannik Sinner și Matteo Berrettini la Cupa Davis în 2024 FOOT Imago Images

Articol de - Publicat luni, 17 februarie 2025 14:43 / Actualizat luni, 17 februarie 2025 14:52

Matteo Berrettini (28 de ani și 35 ATP), unul dintre apropiații lui Jannik Sinner, a vorbit într-un interviu pentru Corriere della Serra despre situația liderului mondial suspendat pentru dopaj timp de trei luni.

Italianul Matteo Berrettini a discutat despre cariera sa măcinată de accidentări, dar și despre situație delicată în care se află prietenul său Jannik Sinner, cel care a ajuns la un acord cu Agenția Mondială Anti-Doping și a fost suspendat timp de trei luni.

Andrei Pavel face o comparație între cazul lui Jannik Sinner și cel al Simonei Halep: „Mi se pare absolut oribil, nu mai poți avea niciun fel de încredere în sistem”
ATP
Andrei Pavel face o comparație între cazul lui Jannik Sinner și cel al Simonei Halep: „Mi se pare absolut oribil, nu mai poți avea niciun fel de încredere în sistem”

Matteo Berrettini are și o altă legătură cu cazul liderului mondial, el angajându-l pe preparatorul fizic Umberto Ferrara, cel care făcea parte din echipa lui Sinner atunci când a testat pozitiv la clostebol și care a fost concediat ulterior de triplul învingător în turneele de Mare Șlem.

Matteo a mărturisit că de la anunțul suspendării nu a luat legătura cu Jannik, deoarece crede că „este mai corect să îi respectăm acest momentul”.

Matteo Berrettini: „Este un moment foarte greu pentru Jannik”

El continuă să creadă că prietenul său a fost doar ghinionist și că tot ce s-a întâmplat s-a datorat unei greșeli nefericite. „L-am susținut întotdeauna pe Jannik și nu voi înceta să o fac acum. Cred că acesta este un moment foarte greu pentru Jannik, plătește pentru o greșeală și îmi pare rău pentru asta. Nu sunt avocat, nu cunosc detaliile, dar nu am nicio îndoială că se va întoarce mai puternic”, a spus Berrettini petru sursa citată.

Matteo a fost întrebat și dacă decizia este obiectivă sau nu? „Subiectul este complex. Este dificil și chiar imposibil să controlezi totul. ATP ne ajută. De exemplu, atunci când mergem să jucăm în anumite țări, ei ne sfătuiesc prin poștă să nu mâncăm carne roșie care ar putea fi contaminată. Întotdeauna am fost obișnuiți să fim extrem de atenți, dar se pot întâmpla mereu lucruri care ne scapă atenției”.

Explicații despre angajarea lui Umberto Ferrara, fostul preparator fizic al lui Sinner

Berrettini a fost chestionat și despre faptul că nu a ezitat să-l angajeze ca nou preparator fizic pe Umberto Ferrara, cel care a făcut parte din echipa lui Sinner și care a fost perceput ca unul dintre cei responsabili, alături de fizioterapeutul Giacomo Naldi, de acea contaminare .„Vreți să spuneți că oamenii se întreabă? Nu știu dacă depinde de mine să răspund. Pot spune că atunci când aleg un nou membru al echipei, există gânduri și reflecții în spatele acestei decizii. Îl consider pe Umberto un profesionist serios, iar Jannik a spus-o și public și privat. Din păcate, s-a făcut o greșeală. Nu ar fi trebuit să se întâmple, dar s-a întâmplat”, a răspuns finalistul din 2021 de la Wimbledon.

Apoi a continuat: „Când m-am întâlnit cu Umberto pentru a vorbi despre muncă, acest subiect a intrat în discuție, desigur.Dar evaluarea a fost diferită, sunt convins că mă poate ajuta în procesul meu de creștere. Dacă oamenii sunt apoi șocați, surprinși sau furioși, nu știu ce să fac. Sincer, nu-mi mai pasă de multă vreme ce cred oamenii. Dacă aș citi toate comentariile, nu aș fi în stare să suport greutatea lor”.

Matteo Berrettini a fost în echipa de Cupa Davis a Italiei, alături de Jannik Sinner, la triumful de anul trecut.

Citește și:
Duelul galeriilor la UTA - Rapid! Toate mesajele afișate: derapaje rasiste și jigniri în masă
Superliga
Duelul galeriilor la UTA - Rapid! Toate mesajele afișate: derapaje rasiste și jigniri în masă
Mihai Stoica a presimțit dezastrul din FCSB - CFR: „E schimbat! Am insistat la Gigi Becali ca el să nu joace”
Superliga
Mihai Stoica a presimțit dezastrul din FCSB - CFR: „E schimbat! Am insistat la Gigi Becali ca el să nu joace”
Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului
Superliga
Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului
Probleme pentru „câini”? » Cum se prezintă gazonul de pe „Arcul de Triumf”, cu 4 zile înainte de Dinamo - Petrolul
Superliga
Probleme pentru „câini”? » Cum se prezintă gazonul de pe „Arcul de Triumf”, cu 4 zile înainte de Dinamo - Petrolul
Dacia se pregătește de finalul motoarelor GPL
Profit.ro
Dacia se pregătește de finalul motoarelor GPL
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (1)
Freyya
Freyya  •  18 Februarie 2025, 13:16

mafiotii intre ei

Vezi toate comentariile (1)
Comentează