SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BEIJING

Meci cu emoții pentru Halep » Simona a avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de Riske! Cu cine poate juca în turul II de la Beijing

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 septembrie 2017 13:19

Simona Halep a câștigat cu greu meciul cu Alison Riske, din turul I al turneului de la Beijing, scor 6-3, 3-6, 6-2.

Românca, locul 2 WTA, a câștigat categoric primul set, deși Riske a început bine, cu break. În setul doi, Halep a avut o cădere și i-a permis americancei să controleze schimburile, să fie agresivă și să câștige setul.

În decisiv, Simona a început bine și a condus cu 3-0. Riske s-a apropiat la un game, dar românca a revenit și a câștigat meciul, după 2 ore și 12 minute.

Halep, 26 de ani, se va duela în turul II cu învingătoarea partidei Rybarikova - Bouchard.

Simona Halep - Alison Riske 6-3, 3-6, 6-2

MECI Simona Halep: Românca a mai făcut un break și a câștigat meciul, după 2 ore de joc
Game Halep:
Românca este la un pas de a câștiga meciul. Simona a câștigat game-ul de serviciu datorită unor lovituri foarte precise și agresive
Break Halep:
Simona își mărește din nou avantajul, deși Riske avea șansa de a egala scorul. Românca a mai făcut un break, profitând de greșelile adversarei.
Break Riske:
Pas greșit făcut de SImona. Riske revine în set, după ce a făcut break, grație unor lovituri foarte bine plasate
Game Riske:
Alison câștigă primul game din acest set și întrerupe seria de game-uri triumfătoare a Simonei
Game Halep: Românca își continuă parcursul excelent din setul trei. Simona conduce cu autoritate și controlează fiecare schimb, fiind foarte aproape de a câștiga meciul
Simona preia conducerea setului și face primul break din decisiv. Riske a avut minge de game, dar românca a revenit foarte bine și a câștigat game-ul
Game Halep:
Românca începe bine setul trei. A câștigat primul game, după un joc solid, în care a servit foarte bine

Începe setul trei.

Set Riske: Alison Riske a câștigat setul după un game în care a servit foarte bine, forțând-o pe Halep să greșească.
Game Halep:
După un game greu, Halep câștigă și rămâne în acest set, dar Riske va servi pentru a câștiga setul
Game Riske:
Alison își păstrează avantajul și este foarte aproape de a câștiga setul. Ultimul game a fost unul foarte echilibrat, în care Halep a încercat să fie mai agresivă, dar tot Riske a avut câștig de cauză
Game Halep:
Simona a redus din diferență, după un game dificil. Halep încearcă să pună în practică sfaturile primite de la antrenorul ei
Game Riske:
Alison controlează jocul și conduce categoric setul. Halep l-a chemat pe Andrei Pavel pentru ca acesta să-i dea mai multe sfaturi.

"În primul set ai construit fiecare punct. Acum nu ți-a ieșit un game bun și încerci să termini repede meciul. Trebuie să ai răbdare și concentare. Ia fiecare punct în parte. Construiește punctul. Trebuie să alegi mingea cu care să dai winner. Și pe serviciul ei, returnează lung și mai dă câte o scurtă. Chiar dacă nu e cea mai bună, dar o mai scoți din ritm"Andrei Pavel

Game Halep: Simona întrerupe seria de game-uri victorioase ale adversarei. Românca și-a câștigat cu dificultăți game-ul
Game Riske:
Alison continuă startul bun și a câștigat un nou game. Americanca este din nou agresivă și o încurcă pe Simona, care face mai multe greșeli
Ca și-n primul set, Simona începe greu și își pierde serviciul. La finalul game-ului, Halep a avut o reacție nervoasă și a dat cu racheta de pământ
Game Riske:
Americanca a început bine setul doi, câștigându-și game-ul de serviciu, după un joc solid

A început setul doi

Set Halep: Simona Halep a câștigat primul set după 41 de minute. Românca servit excelent în ultimul game, pe care l-a câștigat la 0, a fost agresivă, iar adversară nu a avut nicio șansă
Simona este la un game distanță de câștigarea primului set. Românca a mai făcut un break și a ajuns la 4 game-uri la rând câștigate, dominându-și clar adversara
Game Halep:
Simona trece în avantaj după un game extrem de complicat. Românca a condus cu 30-0, dar Riske a revenit și avut două mingi de break, anulate de Simona, care a jucat excelent în ultimele două puncte ale game-ului
Românca egalează scorul după un game extrem de disputat. Simona a profitat de două duble greșeli făcute de Riske
Game Halep:
Simona reduce din diferență după un game câștigat la 0. Românca a fost mai agresivă și mai precisă, reușind să controleze schimburile
Game Riske:
Americanca își mărește avantajul. Este foarte agresivă, riscă foarte bine și o incomodează pe Simona, care nu reușește să își facă jocul
Simona își pierde pentru prima dată serviciul. Riske a avut nevoie de 4 mingi de break și a reușit să preia conducerea setului.
Game Riske:
Alison a egalat scorul după un game solid, în care a lovit puternic și bine plasat
Game Halep:
Simona câștigă game-ul de debut al partidei, cu ceva dificultăți. Românca a profitat de mai multe erori făcut de Riske