Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   TURNEUL CAMPIONILOR

Meci dramatic între Tecău/Rojer și Kontinen/Peers » 11 mingi de meci salvate în setul secund

Marti, 14 Noiembrie 2017

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au pierdut al doilea meci din faza grupei B a Turneului Campionilor, scor 6-7, 6-7, în fața lui Henri Kontinen și John Peers.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat, decis la tiebreak după 50 de minute. Tecău și Rojer au ratat nu mai puțin de 6 mingi de break și le-au oferit adversarilor 4 puncte gratuite după duble greșeli.

Perechea finlandezo-australiană a servit impecabil în setul secund, până la 5-3 și 40-0. Racheta lui Peers a tremurat, Tecău și Rojer reușind să salveze 4 mingi de meci. A urmat un game la fel de dramatic pe serviciul lui Rojer. Un total de 11 mingi de meci salvate, înainte ca totul să se termine în tiebreak, 8-6.

În ultima partidă din grupă, Tecău și Rojer se vor duela cu Harrison și Venus, în timp ce adversarii de astăzi vor juca împotriva lui Herbert și Mahut.

A fost a cincea întâlnire directă între cele două perechi, Kontinen și Peers conducând cu 3-2.