SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MADRID

Meci nebun la Madrid între Halep și Begu! Simona s-a calificat în semifinale la capătul unei partide extrem de imprevizibile

Articol de GSP - Publicat joi, 05 mai 2016 15:22

Halep a reușit să câștige un meci dramatic cu Irina Begu și s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid, scor 6-3, 0-6, 6-1.

Simona s-a impus categoric în primul set, scor 6-3, și puțini credeau că Irina mai poate reveni în set-ul secund.

Nu numai că a revenit, dar Irina a demolat-o pe Halep câștigând setul secund în doar 24 de minute, scor 6-0.

La fel cum a revenit Begu în setul 2 a făcut Simona în decisiv. Locul 7 WTA a zdrobit-o pe Irina Begu, scor 6-1.

În semifinale Simona va juca împotriva învingătoarei dintre Patricia Maria Țig (134 WTA) și Samantha Stosur (23 WTA).

LIVETEXT   SIMONA HALEP - IRINA BEGU  6-3 / 0-6 / 6-1

6-1

MECI HALEP: Simona revine incredibil în setul decisiv și se califică în semifinale.

5-1

BREAK HALEP: Simona a reușit să facă un nou break și va servi pentru meci.

4-1

Game Halep: Simona se apropie la doar două game-uri de câștigarea acestui meci. Irina are nevoie să-și facă serivicul și să câștige o dată și pe serviciul Simonei

3-1

GAME BEGU: Irina a reușit să întrerupă seria celor 3 game-uri câștigate de Halep. A dus în cele din urmă serviciul până la capăt

3-0

GAME SIMONA: Deși a fost condusă cu 15-40 în acest game, Halep a revenit și s-a impus incredibil. Sunt șanse tot mai mici pentru Begu

2-0

BREAK HALEP: Simona iese din nou la atac și reușește să câștige gameul.

1-0

MECI NEBUN LA MADRID: Deși părea în genunchi, Simona Halep câștigă la 0 primul game din setul decisiv

0-6

SET IRINA BEGU: Simona Halep pierde setul secund fără să câștige vreun game. Begu trece la cârma jocului

0-5

BREAK BEGU: Ce set face IRINA! Locul 34 WTA câștigă din nou pe serviciul Simonei, care pare că nu se regăsește și este tot mai nervoasă.

0-4

GAME BEGU: Irina își câștigă din nou serviciul. Halep nu se regăsește. Sportiva de pe locul 34 WTA este cu moralul la cote maxime

0-3

BREAK BEGU: Halep este într-o situație dificilă! Irina servește pentru 4-0

0-2

GAME ALB: Irina s-a descătușat și a reușit să câștige la 0 pe serviciul ei. Halep e sub presiune

0-1

BREAK IRINA: Ce început de set pentru Begu! A început să riște mai mult și a reușit să facă break-ul

6-3

SET HALEP: Simona reușește un nou break și închide acest set

5-3

GAME HALEP: Game-urile dintre cele două sunt din ce în ce mai echilibrate. Simona a câștigat greu serviciul de această dată. Begu servește pentru a rămâne în meci

4-3

GAME BEGU: Irina Begu a echilibrat jocul, servește mult mai bine și reușește să-și ducă munca până la capăt. Simona are însă un avantaj de moral

4-2

GAME HALEP: Meciul s-a echilibrat! Deși a condus cu 40-0, Simona a făcut 5 puncte consecutive și a reușit să-și câștige serviciul.

3-2

GAME IRINA: Primul serviciu pe care Irina îl câștigă foarte ușor. Presiunea începutului de meci pare să fi dispărut

3-1

GAME HALEP: Simona Halep joacă excelent, e agresivă, iar Begu îi face față cu greu. E obligată de Simona să greșească foarte mult

2-1

GAME BEGU: Begu se impune și după cel mai echilibrat game din acest set. Irina a făcut deja 3 duble greșeli, lucru care o face să muncească foarte mult în fiecare game. Begu pare că se teme de returul Simonei Halep, de aceea riscă foarte mult. Simona a avut câteva greșeli neforțate, iar asta a ajutat-o pe Irina să își câștige serviciul pentru prima oară în acest meci.

2-0

GAME HALEP: Simona a revenit de la 0-30 și a reușit să-și facă serviciul. Irina pare să se simtă mai bine în acest început de meci pe serviciul lui Halep

1-0

BREAK HALEP: Simona a profitat de serviciul slab al Irinei și a lovit foarte puternic, punând-o serios la treabă pe jucătoarea de pe locul 34 WTA

ÎNCEPE MECIUL!

Cele două jucătoare au ieșit la încălzire: Partida va începe în câteva momente

ȘTIRE INIȚIALĂ:

Ultimul meci direct dintre Simona Halep și Irina Begu a fost în 2012, în șaisprezecimile de la Hobart. Atunci fostul număr 2 WTA s-a impus, scor 6-4, 6-2.

Au mai fost alte două întâlniri directe la București, în 2007 și 2008. Halep s-a impus și atunci. În 2007, în sferturi, scor 6-3, 6-4 și în 2008, în primul tur, 7-5, 6-2.