SPORTURI  »  TENIS  »  TENIS

Meciul Stelelor

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 septembrie 2007 00:00

Astazi in ultima zi a turneului de tenis de la Bucuresti, Open Romania, va avea loc un meci demonstrativ feminin intre Martina Navratilova si Monica Seles. Doua dintre cele mai valoroase jucatoare din toate timpurile, au acceptat sa joace un meci demonstrativ pe zgura de la Bucuresti, miine cu incepere de la ora 19:00. Pretul biletelor pentru acest meci demonstrativ este de 50 de lei, mai ales ca biletele sint valabile si pentru finalele de simplu si dublu masculin, ale Open Romania. Bogdan Enoiu, unul dintre organizatorii turneului de la Bucuresti i-a multumit in mod special Virginiei Ruzici, pentru ajutorul acordat in desfasurarea acestui meci. "Virginia Ruzici n-ea ajutat foarte mult s- le aducem la Bucuresti pe Navratilova si pe Seles. Nu costa putin aducerea lor in Romania, dar merita".

Considerata cea mai valoroasa, mai titrata si, totodata cea mai longegiva jucatoare de tenis din istorie, Martina Navratilova are un palmares uluitor, printre cele 168 de titluri cistigate, se numara si 58 de Grand Slam, dintre care 9 la Wimblendon. Navratilova s-a nascut in Cehoslovacia, dar a emigrat in SUA, primid cetatenia americana in 1981.

La fel ca Navratilova, Monica Seles are o cariera impresionanta. Fosta lidera mondiala, detinatoare a noua titluri de Grand Slam, Seles este nascuta in Iugoslavia, dar americanca de adoptie ca si Monica. Intre anii 1991-1993, Monica a facut legea in tenis, in cele 34 de turnee jucate, s-a calificat de 33 de ori in finala. In 1993, Monica Seles a fost victima unui atentat. Aceasta a fost injunghiata chiar pe terenul de tenis, la Hamburg, in timpul unui meci cu Maleeva Magdalena, de catre un fan dezaxat al lui Stefii Graf, marea sa rivala.

Cele doua mari jucatoare s-au intilnit in finala de la US Open in 1991, atunci fiind singurul act final la un Grand Slam disputat intre cele doua. Atunci, Seles care a cistigat avea doar 17 ani, iar Navratilova, 34 de ani.

CARTE DE VIZITa // Martina Navratilova     
Data nasterii:
18.10.1956
Locul nasterii: Praga / Cehoslovacia
Inaltime: 1,73 m
Greutate: 65 kg
Debut in circuit: 1975
Titluri la simplu: 167
Titluri la dublu: 177
Cistiguri: 21.626.089 dolari

CARTE DE VIZITa // Monica Seles     
Data nasterii: 02.12.1973
Locul nasterii: Novi Sad / Iugoslavia
Inaltime: 1,79 m
Greutate: 70 kg
Debut in circuit: 1989
Titluri la simplu: 53
Titluri la dublu: 6
Cistiguri: 14.891.762 dolari

 

Citește și:
HORROR! Rapidistul Antoine Baroan și-a rupt piciorul chiar la debutul pentru noua echipă » Imagini greu de privit
Campionate
HORROR! Rapidistul Antoine Baroan și-a rupt piciorul chiar la debutul pentru noua echipă » Imagini greu de privit
Cristi Chivu are oferta pe masă! Șefii lui Inter s-au hotărât după 8 luni: ce salariu va avea
Campionate
Cristi Chivu are oferta pe masă! Șefii lui Inter s-au hotărât după 8 luni: ce salariu va avea
Marius Croitoru crede că FCSB a descoperit o „nestemată”: „E foarte talentat, are un viitor frumos!”
Superliga
Marius Croitoru crede că FCSB a descoperit o „nestemată”: „E foarte talentat, are un viitor frumos!”
Partenera lui Vinicius junior vine cu detalii din viața intimă: „Când merg la ginecolog, trebuie să mă consult cu medicul lui Real Madrid. Pentru orice unguent!”
Campionate
Partenera lui Vinicius junior vine cu detalii din viața intimă: „Când merg la ginecolog, trebuie să mă consult cu medicul lui Real Madrid. Pentru orice unguent!”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează