SPORTURI  »  TENIS  »  CALIFICĂRI

Trei românce au jucat deja în acest început de an » Cine a obținut unicul succes românesc

Gabriela Talabă Lee (stânga), Irina Fetecău (dreapta, sus) și Irina Bara // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 03 ianuarie 2022 10:16 / Actualizat luni, 03 ianuarie 2022 11:26

Duminică, Irina Fetecău (25 de ani, locul 211 WTA) a fost învinsă în primul tur al calificărilor turneului WTA de la Adelaide, scor 6-4, 4-6, 5-7 de rusoaica Anna Blinkova (23 de ani, 154 WTA).

Irina Fetecău a fost prima jucătoare de tenis din România care a disputat un meci în 2022.

În primul tur al calificărilor turneului WTA500 de la Adelaide, care se joacă pe suprafață hard, românca a cedat în fața Annei Blinkova în 3 seturi, la capătul a două ore și 55 de minute de joc.

Irina a câștigat primul set, 6-4, dar le-a cedat pe următoarele două. În decisiv, la 5-4, pe serviciul adeversarei, Irina a avut 5 mingi de meci. Anna le-a salvat pe toate, a făcut break imediat după și a închis setul la 7-5.

Meci fără istoric între Gabriela Lee și Julia Grabher

În această dimineață, începând cu ora 04:00, Gabriela Talabă (acum numită Lee), în vârstă de 26 de ani și ocupantă a locului 218 WTA, a pierdut în primul tur al turneului ITF de la Traralgon, scor 2-6, 0-6 cu austriaca Julia Grabher (25 de ani, 184 WTA).

Irina Bara a adus prima victorie românească în 2022

Tot în această dimineață, începând cu ora 06:45, Irina Bara (26 de ani, 138 WTA) a câștigat meciul împotriva franțuzoaicei Oceane Dodin (25 de ani, 91 WTA) din turul 1 al calificărilor turneului de nivel WTA250 de la Melbourne, scor 7-5, 6-7 (3), 7-5.

Irina a avut nevoie de două ore și 57 de minute de joc pentru a câștiga meciul împotriva jucătoarei din Franța. Duelul a fost un festival al break-urilor: la final, Oceane a avut 8, Irina a reușit 10.

Marți dimineața, Irina Bara o va întâlni pe rusoaica Anna Kalinskaya (23 de ani, 111 WTA) pentru un loc pe tabloul principal al turneului Melbourne Summer Set 2.

Citește mai multe știri din tenis:

Legenda tenisului american nu are încredere în Emma Răducanu: „Nu a fost ceva natural. Ar fi o surpriză să termine anul în top 20”

Simona Halep și-a aflat posibila adversară la Melbourne » Poate da de o româncă în turul 2