SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BIRMINGHAM

Mihaela Buzărnescu, învinsă categoric de Petra Kvitova » Cehoaica a dominat meciul autoritar și e în finala de la Birmingham

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 iunie 2018 17:01

Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, a fost învinsă de Petra Kvitova, locul 8 WTA, scor 3-6, 2-6, în semifinalele turneului de la Birmingham.

Cehaoica Petra Kvitova a dominat meciul cu Mihaela Buzărnescu, care a greșit mult și nu s-a putut ridica la nivelul adversarei sale. În primul set, Kvitova a început tare și a condus cu 5-2 după două break-uri. Buzărnescu a recuperat un game, dar cehoaica nu a avut probleme în a închide setul.

În setul doi, jocul s-a desfășurat în aceeași manieră. Kvitova a dominat autoritar, a servit excelent și a controlat punctele. Agresivitatea Kvitovei i-a pus mari probleme lui Buzărnescu, care nu a avut șanse. În setul doi, Kvitova a făcut două break-uri, suficiente pentru a-și asigura calificarea în finală, unde va juca împotriva Magdalenei Rybarikova.

Mihaela Buzărnescu - Petra Kvitova 3-6, 2-6

MECI Petra Kvitova: Petra Kvitova s-a calificat în finală. A câștigat cu emoții acest game, după ce a revenit de la 0-30 și a încheiat meciul cu un as.
Break Kvitova, 2-5:
Petra a mai făcut un break și va servi pentru câștigarea meciului și calificarea în finală
Game Kvitova, 2-4:
Kvitova a salvat două mingi de break și și-a mărit avantajul, fiind la
Game Buzărnescu, 2-4:
Mihaela a servit bine în acest game, a lovit puternic și a redus din diferență
Game Kvitova, 1-3:
Cehaoica își consolidează avantajul. Și-a câștigat game-ul de serviciu și este tot mai aproape de a câștiga meciul
Break Kvitova, 1-2: Petra a forțat în acest debut de set și a făcut break-ul. Cehoaica a fost extrem de agresivă, a intrat mult în teren și a lovit foarte puternic, punând-o în dificultate pe Buzărnescu
Game Kvitova, 1-1:
Cehoaica egalează rapid. Game-ul a fost unul echilibrat, dar Kvitova a fost mai bună și mai eficientă în momentele cheie, câștigând game-ul
Game Buzărnescu, 1-0:
Mihaela a început foarte bine acest set. A servit excelent și a câștigat game-ul la 0.

A început setul doi. Buzărnescu servește prima

SET Petra Kvitova: După un începud de game echilibrat, Petra Kvitova a forțat pe final și a reușit să câștige, conducând cu 1-0 la seturi. Din nou Buzărnescu a greșit mult, iar la punctul de set, a trimis mingea în fileu
Game Buzărnescu, 3-5: Mihaela rămâne în set. Buzărnescu își câștigă serviciul, dar Kvitova va servi pentru a prelua conducerea la seturi
Game Kvitova, 2-5:
Cehoaica domină jocul în aceste momente. Și-a câștigat game-ul de serviciu și este la un pas de a se impune în primul set
Break Kvitova, 2-4: Petra a câștigat din nou pe serviciul româncei și are din nou un avantaj de două game-uri. Jocul lui Buzărnescu este unul oscilant și nesigur în aceste game-uri de serviciu și greșește mult
Break Buzărnescu. 2-3:
Mihaela a revenit repede și a făcut imediat break-ul. Românca a forțat-o pe Kvitova să greșească mult, grație unor lovituri bine plasate și puternice
Break Kvitova, 1-3:
Petra a forțat și a făcut primul break din acest set. Cehoaica a returnat foarte agresiv și i-a pus probleme Mihaelei, care nu a putut rezista schimburilor și a greșit mult
Game Kvitova, 1-2:
Cehoaica a salvat două mingi de break, una cu as. Ulterior a mai câștigat două puncte, profitând de greșelile jucătoarei noastre
Game Buzărnescu, 1-1:
Mihaela egalează scorul la game-uri, după un game sigur, un serviciu bun și lovituri excelente
Game Kvitova, 0-1:
Petra începe bine și câștigă game-ul rapid, grație unui serviciu foarte puternic și bine plasat

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”