SPORTURI  »  TENIS  »  TENIS / US OPEN

Moda la New York

Articol de , - Publicat joi, 03 septembrie 2009 00:00

Dacă eşti vedetă, ai ţinută exclusivă. E cazul Mariei Şarapova, al surorilor Williams, al lui Federer şi Nadal

Pe terenurile de la US Open se poartă volanele, benzile, punctele, voalul, galbenul, rozul aprins şi neapărat trebuie să ai două ţinute. Nu toţi sînt în această situaţie privilegiată, fireşte, dar vedetele beneficiază de tratament special. Majoritatea colaborează în mod direct cu designerii, căutînd să-şi impună ideile şi deseori reuşind.

Ca la cocktail
Maria Şarapova aduce haine originale pe teren. Uneori, parcă n-au nici o legătură cu tenisul. Rochia aleasă pentru US Open 2009 intră în această categorie. Neagră, cu inserţii de voal şi de satin argintiu, cu breteluţe şi bentiţă asortată. Pentru serile mai friguroase, i se ataşează o jachetă cu glugă, tot neagră. Lipsesc doar nişte sandale argintii cu toc pentru a avea o elegantă ţinută de cocktail. De fapt, rusoaica asta a şi urmărit. Ca şi cum ar fi mers la petrecerea de la Săptămîna Modei. Corespondentul de zi al echipamentului e gri deschis cu benzi galben pai.

Roger Federer a închis în dulap costumul năucitor de la Wimbledon. "Poate am exagerat cu auriul", a recunoscut elveţianul, care, anul acesta, nu va avea parte nici de dungi satinate pe lateralele şortului. Va fi sobru, în roşu şi negru ziua, negru full seara. Roger spune că modelul discret cu puncte de pe tricou aminteşte de semnele de la metroul newyorkez. E atît de discret încît nici nu se observă.

Taxiul Rafa
Dacă Federer e metroul, Rafa Nadal e taxiul. Tricou galben viu, şort negru cu puncte şi o bandana turcoaz. O singură ţinută, pedeapsă pentru cele două luni şi jumătate de absenţă. "Vreau să fiu colorat anul acesta", a spus spaniolul, acidul John McEnroe replicîndu-i pe loc: "Trebuie să fii un macho adevărat ca să porţi nuanţele astea!".

Surorile Williams s-au oprit la aceeaşi culoare: roz aprins, deşi au sponsori diferiţi. Serena, şi ea o răsfăţată de la Nike, dezvăluie şocant că a pornit crearea ţinutei acum 15 luni. Adică înainte să înceapă ediţia precedentă a US Open-ului! Rochia de zi e roz cu o bordură neagră pe poale, cea de seară invers. "Mă inspir de la Christian Dior şi Louis Vuitton", spune mezina, care nu scapă nici o prezentare de modă. Stil sau confort? "Stil! Niciodată nu încerc să mă simt confortabil. Ce rost are dacă poţi să arăţi bine?".

Capuccino blond
Cel mai în vogă chip al noului val, Caroline Wozniacki, a preluat sarcina de a purta creaţiile Stellei McCartney pentru Adidas, luînd locul Mariei Kirilenko, cea care nu oferea prea multă expunere din cauza rezultatelor fluctuante. Pentru US Open 2009, daneza are o ţinută în culoarea capuccino-ului, cu fusta în volane şi două maiouri suprapuse. Altă reprezentantă a Adidas, fostul lider mondial Ana Ivanovici, avea pregătite două variante de echipament. Cum a pierdut în turul 1, n-a putut să-l îmbrace decît pe cel de seară, în nuanţa vinetei. Ghinion.

13 milioane de dolari pe an primeşte Roger Federer din contractul său cu firma de echipament sportiv Nike

55 de milioane de dolari e suma la care se ridică înţelegerea pe cinci ani a Serenei Williams cu Nike

5,5 milioane de dolari pe sezon reprezintă suma primită de Ana Ivanovici din acordul cu Adidas

Dacă eşti vedetă, ai ţinută exclusivă. E cazul Mariei Şarapova, al surorilor Williams, al lui Federer şi Nadal

Pe terenurile de la US Open se poartă volanele, benzile, punctele, voalul, galbenul, rozul aprins şi neapărat trebuie să ai două ţinute. Nu toţi sînt în această situaţie privilegiată, fireşte, dar vedetele beneficiază de tratament special. Majoritatea colaborează în mod direct cu designerii, căutînd să-şi impună ideile şi deseori reuşind.

Ca la cocktail
Maria Şarapova aduce haine originale pe teren. Uneori, parcă n-au nici o legătură cu tenisul. Rochia aleasă pentru US Open 2009 intră în această categorie. Neagră, cu inserţii de voal şi de satin argintiu, cu breteluţe şi bentiţă asortată. Pentru serile mai friguroase, i se ataşează o jachetă cu glugă, tot neagră. Lipsesc doar nişte sandale argintii cu toc pentru a avea o elegantă ţinută de cocktail. De fapt, rusoaica asta a şi urmărit. Ca şi cum ar fi mers la petrecerea de la Săptămîna Modei. Corespondentul de zi al echipamentului e gri deschis cu benzi galben pai.

Roger Federer a închis în dulap costumul năucitor de la Wimbledon. "Poate am exagerat cu auriul", a recunoscut elveţianul, care, anul acesta, nu va avea parte nici de dungi satinate pe lateralele şortului. Va fi sobru, în roşu şi negru ziua, negru full seara. Roger spune că modelul discret cu puncte de pe tricou aminteşte de semnele de la metroul newyorkez. E atît de discret încît nici nu se observă.

Taxiul Rafa
Dacă Federer e metroul, Rafa Nadal e taxiul. Tricou galben viu, şort negru cu puncte şi o bandana turcoaz. O singură ţinută, pedeapsă pentru cele două luni şi jumătate de absenţă. "Vreau să fiu colorat anul acesta", a spus spaniolul, acidul John McEnroe replicîndu-i pe loc: "Trebuie să fii un macho adevărat ca să porţi nuanţele astea!".

Surorile Williams s-au oprit la aceeaşi culoare: roz aprins, deşi au sponsori diferiţi. Serena, şi ea o răsfăţată de la Nike, dezvăluie şocant că a pornit crearea ţinutei acum 15 luni. Adică înainte să înceapă ediţia precedentă a US Open-ului! Rochia de zi e roz cu o bordură neagră pe poale, cea de seară invers. "Mă inspir de la Christian Dior şi Louis Vuitton", spune mezina, care nu scapă nici o prezentare de modă. Stil sau confort? "Stil! Niciodată nu încerc să mă simt confortabil. Ce rost are dacă poţi să arăţi bine?".

Capuccino blond
Cel mai în vogă chip al noului val, Caroline Wozniacki, a preluat sarcina de a purta creaţiile Stellei McCartney pentru Adidas, luînd locul Mariei Kirilenko, cea care nu oferea prea multă expunere din cauza rezultatelor fluctuante. Pentru US Open 2009, daneza are o ţinută în culoarea capuccino-ului, cu fusta în volane şi două maiouri suprapuse. Altă reprezentantă a Adidas, fostul lider mondial Ana Ivanovici, avea pregătite două variante de echipament. Cum a pierdut în turul 1, n-a putut să-l îmbrace decît pe cel de seară, în nuanţa vinetei. Ghinion.

13 milioane de dolari pe an primeşte Roger Federer din contractul său cu firma de echipament sportiv Nike

55 de milioane de dolari e suma la care se ridică înţelegerea pe cinci ani a Serenei Williams cu Nike

5,5 milioane de dolari pe sezon reprezintă suma primită de Ana Ivanovici din acordul cu Adidas

Citește și:
Sofía Vergara, un top îndrăzneț pentru „Los Cafeteros”! Cum a susținut Columbia la Cupa Mondială
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Sofía Vergara, un top îndrăzneț pentru „Los Cafeteros”! Cum a susținut Columbia la Cupa Mondială
ȘOC la FRF, după dezvăluirile Gazetei » Răzvan Burleanu își dă afară „mâna dreaptă”
Superliga
ȘOC la FRF, după dezvăluirile Gazetei » Răzvan Burleanu își dă afară „mâna dreaptă”
Scandal MONDIAL! Jurgen Klopp a părăsit interviul când i s-a pus întrebarea
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Scandal MONDIAL! Jurgen Klopp a părăsit interviul când i s-a pus întrebarea
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
Stiri extrasport
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (2)
andreiut23
andreiut23  •  03 Septembrie 2009, 10:02

sa speram ca intr o buna zi o sa o vedem si pe sorana prezentand noi modele de adidas...nu de alta dar popularitatea are si ea rolul ei in tenis.. sa fie mai cunoscuta , mai multi sustinatori, un moral mai ridicat..pt. ca frumoasa e talent are..

 •  03 Septembrie 2009, 08:41

e cool sa fii inapoiat

Vezi toate comentariile (2)
Comentează