SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

VIDEO Monica Niculescu, eliminată în turul I la Wimbledon! Românca a oferit faza zilei

Articol de GSP - Publicat luni, 28 iunie 2021 16:25 / Actualizat luni, 28 iunie 2021 18:50

Monica Niculescu (33 de ani, 191 WTA) a fost învinsă de bielorusa Aryna Sabalenka (4 WTA, 23 de ani), în turul 1 al turneului de la Wimbledon, scor 1-6, 4-6, după un meci care a durat o oră și 17 minute.

Sabalenka, cunoscută pentru loviturile sale extrem de puternice, a început tare primul set.  A condus cu 5-0, după două break-uri, scor la care Monica a obținut singurul game din set.

În partea a doua, Aryna a început la fel de puternic. A avut 3-0 și 4-1, dar Niculescu, singura jucătoare din România care a trecut de calificări,  nu a renunțat la luptă și s-a apropiat de bielorusă, ducând scorul la 3-4.

La 5-3 pentru ea, Sabalanka a forțat pe serviciul Monicăi, dar românca a jucat foarte bine și a câștigat game-ul. La 5-4, Aryna a prestat un tenis exclent și a câștigat game-ul, setul și meciul.

Monica Niculescu, moment inedit la Wimbledon

La 0-2 în setul secund, Monica Niculescu a oferit faza zilei. Sportiva noastră a încercat un serviciu din mână. Execuția nu i-a ieșit, dar momentul a provocat hohote de râs, inclusiv cele două jucătoare amuzându-se.

„Ce să fac, frate?, am încercat și eu”, a reacționat Monica.

48.000 de dolaria luat Monica Niculescu pentru prezența în turul I de la Wimbledon

Acesta a fost al doilea meci direct dintre cele două, Monica și Aryna s-au mai întâlnit  în 2018, în turul secund de la Shenzhen, Sabalenka impunându-se cu un dublu 6-4.

Citește mai multe știri din tenis:

EXCLUSIV CTP, despre cele 6 românce la Wimbledon: „Le va fi foarte greu, vă explic de ce”

Andreea Prisăcariu a pierdut cea mai importantă finală a carierei și a izbucnit în plâns: „Voi reveni mai puternică!”