SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Monica Niculescu, eliminată de la US Open » A câștigat primul set și a fost la un punct de a servi pentru meci

Articol de GSP - Publicat marti, 28 august 2018 17:02

Monica Niculescu (30 de ani, 62 WTA) a fost eliminată de israeliana Julia Glushko (28 de ani, 162 WTA) în primul tur de la US Open, scor 6-3, 5-7, 4-6.

Debutul meciului a dus spectatorii cu gândul la o înfruntare pe zgură. În primele 6 game-uri au fost consemnate nu mai puțin de 5 break-uri. Monica și-a ridicat nivelul serviciului, având un procentaj de 92 la sută al punctelor jucate cu primul serviciu, și a închis setul în 35 de minute, scor 6-3.

Actul secund a început dezastros pentru româncă. Glushko s-a desprins pe nesimțite la 4-0, dar a avut emoții în a-și adjudeca setul. Niculescu a egalat la 5, apoi a avut două mingi de break, 6-5, și oportunitatea de a servi pentru meci. Le-a ratat, iar jucătoarea din Israel a dus meciul în decisiv.

Setul 3 a fost cel mai echilibrat. S-a mers cap la cap până în game-ul 10. Monica a ezitat la scorul de 30-30, a servit slab și i-a oferit înfruntarea pe tavă Iuliei Glushko, după 2 ore și 29 de minute.

• Iulia Glushko va juca în turul următor împotriva niponei Naomi Osaka (19 WTA).

Niculescu nu are cele mai bune rezultate în sezonul de hard american. A reușit doar două victorii în calificările de la Montreal, acolo unde a fost eliminată de Sorana Cîrstea. La Cincinnati și New Haven a pierdut din primul meci, în minimum de seturi.

Vezi și:

FOTO Coșmar sau realitate? Simona Halep, eliminată în primul tur de la US Open după ce a fost masacrată de jocul agresiv al Kaiei Kanepi

Irina Begu, victorie entuziasmantă în primul tur de la US Open! Își cunoaște următoarea adversară