SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

MONICA NICULESCU - ELISE MERTENS 5-7, 0-6 // FOTO Accidentată, Niculescu pierde la zero setul secund! Simona Halep rămâne singura româncă de pe tabloul de simplu

Monica Niculescu // FOTO: Guliver/Getty Images +5   FOTO
Monica Niculescu // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat joi, 04 iulie 2019 17:09

Monica Niculescu (31 de ani, 113 WTA) a fost învinsă de belgianca Elise Mertens (23 de ani, 21 WTA), scor 5-7, 0-6, în turul secund de la Wimbledon. Simona Halep (7 WTA) rămâne singura româncă în competiție.

• Simona Halep va juca mâine, la o oră ce urmează a fi stabilită de organizatori, împotriva bielorusei Victoria Azarenka. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Eurosport.

Monica Niculescu a avut un start senzațional de meci. A câștigat primele două game-uri pe serviciul belgiencei și s-a desprins la 3-1. A rezistat în față până la scorul de 5-3, apoi a clacat. Mertens și-a ajustat din mers jocul și a găsit soluțiile împotriva forehand-ului slice al româncei. Actul întâi s-a terminat după 57 de minute de joc, scor 5-7.

Problemele medicale de la piciorul drept i-au făcut imposibilă misiunea Monicăi în partea a doua. Ajutată de un serviciu excelent, Mertens își egalează astfel cea mai bună performanță din carieră pe iarba de la Wimbledon, turul 3, atins și în 2018.

Elise Mertens va juca în turul următor împotriva chinezoaicei Qiang Wang (15 WTA).

Monica Niculescu - Elise Mertens 5-7 / 0-6

0-6, Break, set și meci Mertens!
0-5,
Game Mertens: Elise profită din plin de problemele pe care Monica le are în deplasare.
0-4, Break Mertens:
Belgianca domină în continuare schimburile.

Monica Niculescu a cerut intervenția medicului. Românca are probleme la piciorul drept.
0-3, Game Mertens!
Elise pare să nu-i mai dea multe șanse Monicăi!
0-2, BREAK Mertens!
Monica se duce la fileu, iar Elise plasează mingea perfect și încheie game-ul!
0-1, Game Mertens!
Belgianca începe în forță setul secund și se impune la zero în fața Monicăi!
A început setul doi!

SETUL 1

5-7, GAME, SET MERTENS! Monica a condus întreg setul, dar pierde totul pe final, când Elise revine spectaculos și își adjudecă setul.
5-6, Game Mertens!
Elise câștigă șapte puncte la rând și își ușurează meciul!
5-5, BREAK Mertens!
Elise revine spectaculos în joc și câștigă break-ul la zero!
5-4, Game Mertens!
Belgianca face o dublă greșeală, însă asta nu o oprește să câștige game-ul pe propriul serviciu.
5-3, Game Niculescu!
Game câștigat foarte ușor la serviciu de Monica. Românca e la un singur game de câștigarea setului.
4-3, Game Mertens!
Belgianca vine și ea mai mult la fileu și își face cu bine serviciul.
4-2, Game Niculescu!
Monica pare foarte relaxată astăzi, asta și datorită loviturilor care îi intră fără probleme.
3-2, Game Mertens!
Voleul Monicăi de la ultimul schimb se duce în fileu și belgianca își adjudecă game-ul. Românca a avut o șansă de break, dar n-a profitat de ea.
3-1, Game Niculescu!
Aceste urcări repetate la fileu par să fie cheia jocului astăzi pentru româncă. E adevărat că nici jocul lui Mertens nu strălucește, belgianca bifând o eroare neforțată la ultimul punct la game-ului.
2-1, BREAK NICULESCU!
Avem un meci pe contre în această după amiază! Monica are un slice de forehand fantastic și îi oferă posibilitatea să-și mai treacă în cont un break.
1-1, BREAK Mertens!
Monica nu se teme de adversara de azi și vine în dese rânduri la fileu. A reușit o lovitură câștigătoare, dar Mertens a revenit și a făcut re-break-ul!
1-0, BREAK NICULESCU!
Monica începe cum nu se poate mai bine și bifează primul break!
A început meciul!
Mertens servește!

Monica Niculescu și Elise Mertens s-au mai întâlnit în carieră de două ori, ambele partide fiind câștigate de belgiancă.

În turul precedent, Monica a avut o revenire impresionantă în meciul cu nemțoaica Andrea Petkovic (31 de ani, 70 WTA), pe care a învins-o, scor 2-6, 6-2, 7-5, după două ore și 15 minute de joc.

Vezi și:

Ce revenire! Niculescu a întors-o pe Petkovic și e în turul II la Wimbledon 2019