SPORTURI  »  TENIS  »  SCANDAL

Nick Kyrgios a făcut scandal și la Londra: „Frate, refuz să mai joc!” » Cine l-a scos din sărite

Articol de GSP - Publicat joi, 20 iunie 2019 21:41

Nick Kyrgios (24 de ani, locul 39 ATP) s-a enervat, după ce s-a simțit nedreptățit de arbitrul partidei cu Roberto Carballes Baena (26 de ani, locul 72 ATP), la turneul ATP de la Londra.

Australianul s-a impus în două seturi, cu scorul de 7-6, 6-3, după o oră și 33 de minute de joc, și s-a calificat în optimile de finală ale competiției londoneze.

Cu toate acestea, Kyrgios a ieșit plin de nervi de pe teren, după ce l-a acuzat pe arbitru că a manipulat jocul.

Totul a început în momentul în care arbitrul Fergus Murphy a acordat punct spaniolului, iar Kyrgios a acuzat că a fost dublă greșeală.

„Mingea a fost afară! Fără glumă! Ce faci? A fost departe (n.r. de linie). Ce faci tu de fapt acolo?! Frate, mă enervează! Refuz să joc!”, a strigat Kyrgios către arbitru, potrivit The Guardian.

Nu o să dau 100% dacă arbitrul de linie manipulează jocul! Nu vreau să joc!”, a mai strigat Kyrgios revoltat.

Australianul a continuat să joace, dar nu a ratat nicio ocazie să îi reproșeze arbitrului prestația din cadrul acestui meci.

În optimi, Nick Kyrgios a fost eliminat de către canadianul Felix Auger-Aliassime (18 ani, locul 12 ATP), fiind învins cu scorul de 6-7, 7-6, 7-5, după două ore și un sfert de joc.

VEZI ȘI:

Novak Djokovic a răspuns atacurilor repetate ale lui Nick Kyrgios: „Poate caută atenție sau poate are alte motive”