SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Nishikori îl trimite acasă pe Ferrer

Articol de - Publicat duminica, 31 august 2008 00:00

Japonezul de doar 18 ani, Kei Nishikori, l-a eliminat în cinci seturi, 6-4 6-4 3-6 2-6 7-5, pe favoritul numărul patru, ibericul David Ferrer, unul dintre pretendenţii la cîştigarea trofeului.

Nishikori trăieşte aventura vieţii sale la US Open. Calificat în premieră în turul III al unui turneu de Mare Şlem, asiaticul a dat peste David Ferrer, cap de serie numărul patru.

Şansele erau puţine, dar acest lucru nu a contat. Acesta a început tare şi s-a mişcat ca un adevărat campion. A reuşit să cîştige primele două seturi cu 6-4 şi publicul de pe Louis Armstrong Stadium îl aclama.

Ferrer a tras de el la maxim, nu degeaba este al patrulea tenisman din lume. A replicat imediat, egalînd la doi la seturi şi totul avea să se decidă în decisiv.

Surprinzător, japonezul a ajuns la 5-2 în decisiv, dar Ferrer a egalat situaţia, deşi adversarul său a avut chiar şi minge de meci. La 6-5, Ferrer a salvat încă o minge de meci, dar n-a mai putut să îl oprească pe japonez.

Cu această victorie, Nishikori va reintra în top 100, iar David Ferrer îşi va pierde aproape sigur locul 4, anul trecut el fiind semifinalist la Flushing Meadows. În optimi, Nishikori va da piept cu cel mai în formă jucător al momentului, argentinianul Juan Martin Del Potro.

Citește și:
În sfârșit, e gata! Cum arată „OZN”-ul de lângă Dunăre
Handbal
În sfârșit, e gata! Cum arată „OZN”-ul de lângă Dunăre
Cine transmite la TV Vitebsk - Craiova, primul meci al campioanei în preliminariile Champions League
Liga Campionilor
Cine transmite la TV Vitebsk - Craiova, primul meci al campioanei în preliminariile Champions League
Le mai recunoști? Fostele prezentatoare ale știrilor sportive au atras toate privirile la evenimentul lui Cătălin Botezatu
Diverse
Le mai recunoști? Fostele prezentatoare ale știrilor sportive au atras toate privirile la evenimentul lui Cătălin Botezatu
UEFA l-a exclus de urgență din Europa League pe Andrei Chivulete!
Superliga
UEFA l-a exclus de urgență din Europa League pe Andrei Chivulete!
Proprietarii Militari Residence pregătesc un nou proiect cu 446 de apartamente în locul unei foste fabrici de construcții metalice
Profit.ro
Proprietarii Militari Residence pregătesc un nou proiect cu 446 de apartamente în locul unei foste fabrici de construcții metalice
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Fără milă » Cristiano Ronaldo, ținta meme-urilor după eliminarea Portugaliei de la Mondial

La 85 de ani, fostul șef al Federației se iubește cu o artistă de 32 de ani: „Sunt respectată, mă simt fericită”


Comentarii (1)
 •  31 August 2008, 15:34

cum se intampla mereu in fiecare turneu cand este eliminat un favorit; cel care castiga nu trece de urmatorul tur! asa e si la us open anul asta si e chiar stresant sa vezi cum o frantuzoaica de dupa locul 150 in luma sa invinga no 1 mondial si apoi sa piarda clar in urmatorul meci.Totusi,d'asta e asa de palpitant tenisul.Oricum,dupa parerea mea tenisul de peste fotbal la emotie.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează