SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

VIDEO Novak Djokovic aleargă spre al șaselea titlu la Turneul Campionilor » Calificare fără emoții în semifinale

Novak Djokovic
Foto: Imago
Novak Djokovic Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 noiembrie 2021 17:56 / Actualizat miercuri, 17 noiembrie 2021 18:36

Novak Djokovic (34 de ani, 1 ATP) a câștigat și cel de-al doilea meci din Grupa Verde a Turneului Campionilor și s-a calificat în semifinalele competiției.

Sârbul l-a întâlnit pe rusul Andrey Rublev (5 ATP), pe care l-a învins fără emoții, 6-3, 6-2, după numai o oră și 9 minute de joc.

Deși a început prost meciul, cedându-și primul serviciu, Nole a revenit și a câștigat imediat break-ul. Cei doi au mers cap la cap până la scorul de 4-3, apoi Djokovic a forțat și a câștigat un nou break, dublat de un game alb pe propriul serviciu.

Setul secund l-a avut pe sârb la control. Nu i-a dat nicio șansă lui Rublev și s-a impus cu 6-2, obținând astfel a doua victorie din tot atâtea meciuri la Turneul Campionilor de la Torino. Victoria i-a asigurat și prezența în semifinalele competiției.

Până atunci, Djokovic mai are un meci de disputat în grupe, împotriva britanicului Cameron Norrie (12 ATP), cel care l-a înlocuit pe grecul Stefanos Tsitsipas, accidentat.

Video Rezumatul partidei Novak Djokovic - Andrey Rublev 6-3, 6-2

Pete Sampras: „Djokovic este cel mai mare din toate timpurile!”

Legendarul Pete Sampras (50 de an) și-a exprimat părerea în ceea ce privește cel mai bun tenisman din toate timpurile.

Djokovic, Nadal și Federer domină lumea tenisului mai bine de un deceniu, reușind să câștige fiecare câte 20 de Grand Slamuri. Americanul l-a ales pe sârb ca fiind cel mai bun din istorie.

Djokovic l-a depășit pe Sampras în ce privește numărul anilor încheiați pe prima poziție în ATP. A ajuns la șapte sezoane încheiate pe primul loc în clasamentul ATP, americanul a bifat această performanță de 6 ori în carieră.

Citește alte știri din tenis:

Serena și Venus Williams, apariții spectaculoase pe covorul roșu, la premiera filmului „King Richard”

Înfrângere la limită » Horia Tecău pierde și al doilea meci de la Turneul Campionilor și e eliminat din competiție

Citește și:
Ferrari neagă zvonurile legate de „Luce”, modelul lor 100% electric: „Fals, ne-ar face rău!”
Noutati auto
Ferrari neagă zvonurile legate de „Luce”, modelul lor 100% electric: „Fals, ne-ar face rău!”
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Close