SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

A câștigat Wimbledon, dar a coborât în clasamentul ATP » Pe ce loc e acum Novak Djokovic + Cine e noul lider

Novak Djokovic, campion la Wimbledon 2022 // FOTO: Imago +18   FOTO
Novak Djokovic, campion la Wimbledon 2022 // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 11 iulie 2022 09:30 / Actualizat luni, 11 iulie 2022 10:08

Sârbul Novak Djokovic (35 de ani) a câștigat Wimbledon 2022, dar a coborât în clasamentul ATP.

Deși a cucerit Wimbledon pentru a 4-a oară la rând și a 7-a oară în carieră. Novak Djokovic a pierdut 4 locuri în clasamentul ATP.

Djokovic, campion la Wimbledon 2022! Sârbul ajunge la 21 de trofee de Grand Slam și pune presiune pe Nadal
WIMBLEDON

Novak Djokovic, locul 7 ATP după Wimbledon. Daniil Medvedev e noul lider

Djokovic a început turneul pe locul 3 ATP, iar în finală a câștigat în fața lui Nick Kyrgios (27 de ani, locul 40 ATP), scor 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3).

Acum, sârbul se află pe locul 7 ATP. Motivul? ATP nu a oferit puncte la această ediție a turneului pentru că organizatorii au interzis prezența sportivilor ruși și bieloruși. Astfel, Nole nu a beneficiat cele 2000 de puncte pe care campionul le primește.

Mai mult, în clasamentul din circuitul masculin Nole a pierdut cele 2.000 de puncte primite pentru succesul din 2021. Astfel, el se află acum pe locul 7, cu 4.770 de puncte.

Lider este rusul Daniil Medvedev, care are 7.775 de puncte. Este urmat de neamțul Alexander Zverev (6.850) și de Rafael Nadal (6.165).

10. Jannik Sinner - 3.185p

Novak Djokovic, pus pe glume după finală cu Kyrgios: „Bromance”

Sârbul a provocat ropote de aplauze în timpul discursului de pe podium. Între Djokovic și Kyrgios s-a legat o prietenie specială. Discursul de final al sârbului a fost concentrat asupra australianului și a stârnit hohote de râs în tribunele Arenei Centrale de la Wimbledon.

„Nick, te vei întoarce într-o finală, îți zic eu. Și nu doar la Wimbledon! Știu că e greu să te consoleze cineva în astfel de momente, dar ești unul dintre cei mai buni din lume pe această suprafață. Își doresc mult succes.

Te respect mult Ești un jucător extraordinar, un mare talent. Știu că auzi asta de mulți ani, dar acum se leagă lucrurile pentru tine. Nu am crezut că o să zic vreodată atâtea lucruri frumoase despre tine (râde).  Am zis că învingătorul cumpără cina.

De asta ai pierdut, nu? Sper că e startul unei frumoase prietenii între noi! A zis că mergem la un club, dar nu i-am putut răspunde, soția mea era lângă mine. Să începem cu o cină! «Bromance!»”, au fost declarațiile prin care Novak a stârnit hohote de râs.

Nu mai am cuvinte, nu pot descrie ce înseamnă acest turneu și acest trofeu pentru mine și pentru familia mea. Am mai spus-o, e turneul pentru care m-am apucat de tenis.  L-am văzut pe Sampras câștigând, eram la un restaurant dintr-un sat din Serbia. Le-am spus părinților să îmi cumpere o rachetă, de acolo a pornit totul. Aici e un teren special, cel mai important din lume