Articol de David Istrate - Publicat duminica, 24 august 2025 20:08 / Actualizat duminica, 24 august 2025 20:10
Emma Răducanu (22 de ani, 35 WTA) s-a calificat în turul al doilea la US Open, după o victorie în 61 de minute, scor 6-1, 6-2, împotriva japonezei Ena Shibahara (27 de ani, 130 WTA).
În 2021, Emma Răducanu reușea un rezultat remarcabil, obținând titlul la US Open la vârsta de 19 ani. De atunci, sportiva britanică nu a mai izbutit să treacă de primul tur la importanta competiție din New York.
În 2022, Răducanu a fost învinsă cu 6-3, 6-3 de franțuzoaica Alize Cornet, în 2023, ea a absentat de la Flushing Meadows și, în 2024, a pierdut în fața americancei Sofia Kenin, scor 1-6, 6-3, 4-6.
Emma Răducanu, victorie rapidă în turul inaugural de la US Open: „Primul tur e mereu dificil”
Duminică, 24 august, tenismena în vârstă de 22 de ani s-a duelat cu Ena Shibahara pentru un loc în turul al doilea la US Open. Răducanu a dominat jocul, a avut o prestație solidă și, după 61 de minute, a ieșit victorioasă: 6-1, 6-2.
Așadar, jucătoarea cu tată român și mamă chinezoaică s-a calificat în faza următoare, acolo unde va da fie de indonezianca Janice Tjen (23 de ani, 147 WTA), fie de rusoaica Veronika Kudermetova (28 de ani, 26 WTA).
„Sunt foarte, foarte mulțumită că am câștigat acest meci. E prima mea victorie aici din 2021 așa că e și mai specială. Primul tur e mereu dificil, mai ales la un Grand Slam. Sunt atât de fericită pentru modul în care am jucat.
E mereu dificil să joc cu Ena, ea a venit, evident, din calificări și simți că are un avantaj prin faptul că a jucat deja pe această suprafață. Dar sunt mulțumită cu modul în care m-am controlat. Am oameni extraordinari alături de mine și fiecare zi de lucru e mult mai plăcută”, a declarat Răducanu, citată de BBC Sport.
Următorul meci al câștigătoarei US Open din 2021 va fi miercuri, 27 august. Întrebată ce va face până atunci, Răducanu a răspuns astfel:
„Trebuie de fiecare dată să ajung în Parcul Central, dar mie îmi place să merg și la galeriile de-aici. Am primit o recomandare de la bunica mea să merg la colecția Frick așa că mă voi duce acolo.”