SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA DAVIS / SPANIA - CEHIA 5-0

Rafael Nadal: "Aveam nevoie de succesul din Cupa Davis"

Spania
Spania

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 decembrie 2009 00:00

Tenismenul iberic Rafael Nadal a declarat, duminică, după victoria Spaniei în faţa Cehiei, scor 5-0, din finala Cupei Davis, că avea nevoie de un final de an cu un asemenea triumf după un sezon marcat de accidentări şi eşecuri.

"Să am Cupa Davis în palmares este aşa frumos şi important, mai ales după problemele pe care le-am avut. Să pot să mă bucur alături de coechipierii mei şi să primesc tot sprijinul în aceste trei zile, a fost foarte important. A fost un final de an de care aveam nevoie şi asta mă face fericit", a explicat Nadal.

Ibericul a mai explicat care e diferenţa între cucerirea Salatierei de argint şi câştigarea unui turneu: "Nu au nimic una cu cealaltă, să joci ca echipă, acasă, e altceva. Trebuie să preţuim mult acest moment, pentru că aşa cum am mai spus, într-o zi se poate termina, iar eu personal am multe luni de când nu am mai câştigat un turneu".

Reprezentativa Spaniei în faţa Cehiei, în finala Cupei Davis, scor 5-0 şi au cucerit pentru a patra oară în istorie Salatiera de argint. Acesta este cel de-al doilea an consecutiv în care ibericii cuceresc Salatiera. Statele Unite deţin recordul la victorii în finalele Cupei Davis, cucerind acest trofeu de 32 de ori.

Tenismenul iberic Rafael Nadal a declarat, duminică, după victoria Spaniei în faţa Cehiei, scor 5-0, din finala Cupei Davis, că avea nevoie de un final de an cu un asemenea triumf după un sezon marcat de accidentări şi eşecuri.

"Să am Cupa Davis în palmares este aşa frumos şi important, mai ales după problemele pe care le-am avut. Să pot să mă bucur alături de coechipierii mei şi să primesc tot sprijinul în aceste trei zile, a fost foarte important. A fost un final de an de care aveam nevoie şi asta mă face fericit", a explicat Nadal.

Ibericul a mai explicat care e diferenţa între cucerirea Salatierei de argint şi câştigarea unui turneu: "Nu au nimic una cu cealaltă, să joci ca echipă, acasă, e altceva. Trebuie să preţuim mult acest moment, pentru că aşa cum am mai spus, într-o zi se poate termina, iar eu personal am multe luni de când nu am mai câştigat un turneu".

Reprezentativa Spaniei în faţa Cehiei, în finala Cupei Davis, scor 5-0 şi au cucerit pentru a patra oară în istorie Salatiera de argint. Acesta este cel de-al doilea an consecutiv în care ibericii cuceresc Salatiera. Statele Unite deţin recordul la victorii în finalele Cupei Davis, cucerind acest trofeu de 32 de ori.

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (1)
deco
deco  •  06 Decembrie 2009, 22:13

vamos rafa

Vezi toate comentariile (1)
Comentează