SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DIN ROMA

VIDEO Rafael Nadal și-a luat revanșa » E în semifinale la Roma după victoria cu Alexander Zverev

Rafael Nadal exultă după succesul cu Zverev // Foto: Getty Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 14 mai 2021 19:57 / Actualizat vineri, 14 mai 2021 20:19

Rafael Nadal (3 ATP) l-a învins categoric pe Alexander Zverev (6 ATP) în sferturile turneului de la Roma, scor 6-3, 6-4, și s-a calificat în semifinalele competiției.

Ibericul venea după o revenire de senzație cu canadianul Denis Shapovalov (14 ATP), când a întors rezultatul de la 3-6, 0-3. Un thriller de 3 ore și 30 de minute în care Nadal a salvat și două mingi de meci. Cu Zverev s-a întrebuințat mai puțin, având nevoie de două ore și un minut pentru a se califica în semifinale.

Nadal: „E o victorie mare!”

„Sunt fericit. Am jucat un meci foarte solid, fără prea multe greșeli, am jucat așa cum îmi place. E o victorie importantă împotriva unui mare jucător”, a spus Nadal la finalul partidei.

În urmă cu o săptămână, tenismanul neamț îl elimina pe Rafael Nadal chiar la el acasă, în turneul de la Madrid, tot în două seturi și tot în sferturi, scor 6-4, 6-4. De altfel, în ultimele trei meciuri se impusese de fiecare dată Zverev, așa că duelul de azi era unul cu emoții pentru iberic.

Rafael Nadal va juca în semifinalele turneului de la Roma cu americanul Reilly Opelka (locul 47 ATP).

Roland Garros, game over pentru Halep: „Accidentarea e mai gravă decât mă așteptam!”

De ce s-a rupt Simona Halep? Reacția unui nutriționist: „Cred că ignoră baza performanței! Nu s-ar accidenta așa des”