SPORTURI  »  TENIS  »  COMENTARII

„A rămas fără benzină! Picioarele nu o mai ajutau” » Reacție după ce Caroline Wozniacki a fost eliminată de o jucătoare de 20 de ani

Articol de - Publicat joi, 18 ianuarie 2024 12:03 / Actualizat joi, 18 ianuarie 2024 12:45

Caroline Wozniacki (33 ani) și-a luat la revedere de la Australian Open după ce a cedat în turul secund în fața unei jucătoare din Rusia, Maria Timofeeva (20 de ani), scor 6-1, 4-6, 1-6, după două ore și 23 de minute de joc.

Wozniacki trecuse în primul tur de poloneza Magda Linette, profitând de accidentarea adversarei. Wozniacki câștigase primul set cu scorul de 6-2, iar la 2-0 în setul secund Linette s-a retras din cauza durerilor la spate.

În meciul cu Maria Timofeeva, daneza a comis 31 de erori neforțate și a reușit doar 17 lovituri direct câștigătoare. După ce și-a adjudecat primul set, daneza le-a cetat pe restul de două, 4-6, 1-6 și-a fost eliminată de la turneul Australian.

Simona Halep revine pe teren! Primul meci în fața fanilor după 663 de zile » Anunțul oficial a venit astăzi
HALEP REVINE

Fosta jucătoare de tenis britanică, Laura Robson, în prezent expert la Eurosport, a comentat eliminarea danezei de 33 de ani:

Wozniacki a rămas fără benzină. A părut că picioarele nu o mai ajutau și nu își permite să ajungă într-o asemenea situație. Nu cred că a jucat destule meciuri.

A lipsit de la US Open, ceea ce a fost o surpriză considerând ce istoric avea acolo, iar aici a venit fără meciuri în picioare.

A avut ghinion la tragerea la sorți și a înfruntat o jucătoare foarte încrezătoare, care s-a dovedit a fi prea puternică”, a punctat Laura Robson, într-o reacție pentru Eurosport.

Este păcat pentru ea, fiindcă a câștigat primul set și de regulă nu pierde astfel de meciuri, nu obosește, dar s-a văzut că a fost obosită
Barbara Schett, fostă jucătoare de tenis

Caroline Wozniacki are în palmares un singur turneu de Grand Slam câștigat, Australian Open în 2018, când a învins-o pe Simona Halep, scor 7-6, 3-6, 6-4.

Caroline Wozniacki a hrănit cangurii la Grădina Zoologică de la Melbourne

Iga Swiatek a reușit una dintre revenirile carierei și e în turul 3 la Australian Open: „Doamne! Nu știu cum am reușit, mă vedeam deja la aeroport”