SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2018

ROLAND GARROS // Prima mare surpriză a zilei la Roland Garros » Una dintre marile favorite a fost eliminată!

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 iunie 2018 15:06

Petra Kvitova, locul 8 WTA, a fost eliminată surpinzător de Anett Kontaveit, locul 24 WTA, în turul III la Roland Garros, scor 6-7, 6-7.

Petra Kvitova era una dintre cele mai în formă jucătoare ale anului, fiind cotată printre favoritele turneului. Totuși, estonianca Kontaveit a jucat mai bine, a fost mai sigură în lovituri și nu a făcut multe greșeli.

Kvitova a început bine meciul și a condus cu 3-1, dar Kontaveit a revenit și a condus cu 5-3 și 5-4, dar setul a ajuns în tie-break. În tie-break, Anett a jucat mai bine și-a adjudecat primul set.

Setul secund a început din nou mai bine pentru Kvitova, care a condus cu 4-2. Kontaveit a revenit și a avut două mingi de meci, pe care le-a ratat. Setul a ajuns în tie-break, unde Kontaveit a fost din nou mai bună și s-a calificat în sferturi.

În runda următoare, Anett Kontaveit va juca împotriva americancei Sloane Stephens.