SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Scandal URIAȘ cu iz politic în WTA » Acuze dure la adresa Elinei Svitolina: "N-a mai venit în Rusia din motive politice" » Replica ucrainencei

FOTO: Guliver/ Getty Images
FOTO: Guliver/ Getty Images

Articol de GSP - Publicat luni, 30 iulie 2018 18:30

Elina Svitolina, 23 de ani, numărul 5 WTA, s-a aflat în mijlocul unui scandal săptămâna trecută, după ce s-a retras în ultimul moment din cadrul turneului de la Moscova, care s-a desfășurat în perioada 23-29 iulie.

Organizatorii competiției din Rusia au declarat că ucraineanca a refuzat să mai participe la Moscova "din motive de natură politică". 

"Am avut un contract semnat cu ea, dar a decis să nu mai vină în Rusia din motive de natură politică", a spus Alexander Ostrovsky, directorul turneului de la Moscova, conform Ubitennis.

În apărarea Svitolinei a sărit chiar managerul acesteia, omul de afaceri ucrainean Yuri Sapronov

"Elina a decis să nu participe și sunt de acord cu ea. Motivul este pur profesional. Ea va trebui să-și apere titlul de la Montreal, turneu care începe pe 6 august. Tranziția de la zgură la hard necesită 8-10 zile, plus schimbarea fusului orar cu o diferență de zece ore", a spus Yuri Sapronov, managerul ucrainencei, potrivit aceleiași surse.

Turneul pe zgură de la Moscova, aflat în această vară la prima ediție, a fost câștigat de jucătoarea sârbă Olga Danilovici (17 ani, 112 WTA), care a învins-o în finală pe rusoaica Anastasia Potapova (17 ani, 135 WTA).

Relațiile diplomatice Ucraina - Rusia sunt deteriorate din cauza disputei pentru regiunea Crimea, anexată de Rusia în 2014. 

Citește și:
Tragedie! Fotbalistul a murit pe loc, după ce a fost lovit de fulger
Campionate
Tragedie! Fotbalistul a murit pe loc, după ce a fost lovit de fulger
Cum a ajuns să arate stadionul fostei campioane a României, pe care au jucat mari echipe ale Europei » Dinamo și FCSB au jucat „acasă” aici!
Special
Cum a ajuns să arate stadionul fostei campioane a României, pe care au jucat mari echipe ale Europei » Dinamo și FCSB au jucat „acasă” aici!
Noul atacant al Rapidului a ajuns la București! Pancu e încântat: „Foarte bun, o să vezi!”
Superliga
Noul atacant al Rapidului a ajuns la București! Pancu e încântat: „Foarte bun, o să vezi!”
Viitoarea mireasă a fotbalistului de la FCSB a dat o fugă la Paris: „Cele mai frumoase rochii! Și am băut Pornstar Martini”
Superliga
Viitoarea mireasă a fotbalistului de la FCSB a dat o fugă la Paris: „Cele mai frumoase rochii! Și am băut Pornstar Martini”
Carrefour vinde magazinele către proprietarul spitalului Memorial din București, în Turcia. Cel mai mare lanț turc de magazine alimentare împrumută 250 milioane de dolari pentru achiziție
Profit.ro
Carrefour vinde magazinele către proprietarul spitalului Memorial din București, în Turcia. Cel mai mare lanț turc de magazine alimentare împrumută 250 milioane de dolari pentru achiziție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Omul din umbră din echipa „Zeiței de la Montreal”: „Nota 10? Meritul Nadiei 80%. Eu – 1%!” + De ce nu vorbește Comăneci despre barbariile lui Karolyi

Dinamo își schimbă din nou sigla!


Comentarii (7)
ray51
ray51  •  01 August 2018, 12:02

E greu sa fi vecin direct cu Rusia...

opensource
opensource  •  31 Iulie 2018, 14:57

Uite, de aia nu se vor schimba in veci in bine tarile astea tatuate in comunism! Partidul si propaganda bolsevica i-a indoctrinat ca totul se invarte in jurul partidului unic si ce gandesc liderii sai! Absolutismul totalitarismului gandeste ca cine nu e cu noi din diferite motive, este impotriva noastra si se poate merge pana la desemnarea individului sau al grupului de indivizi ce nu curg odata cu mentalitatea idioata sadita de niste ***, ca drept dusmani ai poporului! Rusia este un stat totalitar si asa v-a fi pentru mult timp!

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

gica.paunescu
gica.paunescu  •  31 Iulie 2018, 14:02

Mie-mi pare o fata mintoasa, aceasta dra Svitolina. Iar atat timp cat nu are dovezi certe- sa poata afirma ca n-a participat la turneu din considerente politice-dl Ostrovsky este cel care greseste. Motivatia neparticiparii- prezentata de catre managerul sportivei- imi pare absolut pertinenta. Cat despre sentimentele de bunavointa ale Svitolinei fata de rusi-absente, se-ntelege- va las pe fiecare dintre voi sa le gasiti explicatia ( considerand c-ati fi jucatori profesionisti de tenis, ori doar suporteri ai unor astfel de sportivi). Sa fiti sanatosi, iar la punga grosi ! Servus,

Vezi toate comentariile (7)
Comentează