SPORTURI  »  TENIS  »  PRAGA

Scene incredibile la Praga » Tenismena care a eliminat-o pe Ana Bogdan de la Australian Open a aruncat scaunul în perete după ce a pierdut finala

Destanee Aiava +9   FOTO
Destanee Aiava

Articol de - Publicat vineri, 28 februarie 2025 14:01 / Actualizat vineri, 28 februarie 2025 15:45

Destanee Aiava (24 de ani, #155 WTA) a fost un car de nervi după ce a pierdut finala turneului ITF de la Praga, scor 4-6, 6-3, 5-7, în fața cehoaicei Gabriela Knutson (27 de ani, #184 WTA). După ce a dat mâna cu adversara și cu arbitrul la finalul meciului, Aiava a luat scaunul și a dat cu el de perete.

Aiava a câștigat două titluri ITF anul trecut și a răbufnit la finalul finalei de la Praga, după ce a avut 40-15 la scorul de 5-6 în decisiv, dar a pierdut ulterior 4 puncte consecutive și, implicit, finala.

+4 FOTO

Destanee Aiava a aruncat cu scaunul în perete după ce a pierdut finala de la Praga

Destanee Aiava a fost un car de nervi imediat după ce a pierdut finala ITF de la Praga și a aruncat cu scaunul în perete. La scurt timp după acel meci, Aiava a dat de înțeles că ia în calcul retragerea din tenis după ce a fost ținta a mai multor comentarii negative și chiar amenințări cu moartea.

„Mă gândesc serios să mă retrag din tenis după ce am fost jignită și amenințată cu moartea după fiecare înfrângere”, a scris australianca pe X, după care a decis să-și închidă contul.

Ulterior, Aiava s-a răzgândit cu privire la retragerea din tenis, iar acum participă la turneul ITF de la Trnava, unde a obținut deja 2 victorii, 6-2, 3-6, 6-4 cu Veronika Erjavec (25 de ani, #152 WTA) și 6-2, 6-3 cu Chloe Paquet (30 de ani, #126 WTA).

Destanee Aiava a participat la Australian Open în acest an, fiind prima dată din 2021. Australianca a câștigat 3 meciuri în calificările pentru turneul de Grand Slam, iar pe primul l-a câștigat chiar în fața româncei Ana Bogdan (32 de ani, #156 WTA), scor 6-4, 6-2. La Australian Open, Aiava a ajuns până în turul al doilea, fiind eliminată de Danielle Collins (31 de ani, #14 WTA), scor 6-7(4), 6-4, 2-6.

Citește și:
„E prima dată în istoria Ligii 1” » După 5 etape fără succes, Valeriu Iftime anunță: „Da, mi-e frică!”
Superliga
„E prima dată în istoria Ligii 1” » După 5 etape fără succes, Valeriu Iftime anunță: „Da, mi-e frică!”
„Pablo Escobar al epocii moderne” a fost capturat » FBI l-a prins pe sportivul olimpic devenit cel mai mare traficant din lume
Altele
„Pablo Escobar al epocii moderne” a fost capturat » FBI l-a prins pe sportivul olimpic devenit cel mai mare traficant din lume
Scandal uriaș pe gazon, imediat după Craiova - Botoșani » A văzut „roșu” și s-a certat cu Leo Grozavu
Superliga
Scandal uriaș pe gazon, imediat după Craiova - Botoșani » A văzut „roșu” și s-a certat cu Leo Grozavu
A fost rescrisă istoria handbalului! ULUITOR câte goluri s-au marcat în Franța - Portugalia: record pulverizat
Handbal
A fost rescrisă istoria handbalului! ULUITOR câte goluri s-au marcat în Franța - Portugalia: record pulverizat
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Profit.ro
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (1)
tarnaveanu
tarnaveanu  •  28 Februarie 2025, 16:10

Destanee spune tot ... Când ești destinat de mic, când ești mare numai te joci.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează