SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

SERENA WILLIAMS - REBECCA PETERSON 6-4, 6-2 // VIDEO Revenire cu succes pentru Serena Williams pe zgură: s-a calificat în turul secund și e la un pas de un meci cu Venus Williams

Serena Williams // FOTO: Twitter

Articol de GSP - Publicat luni, 13 mai 2019 16:08

Serena Williams (11 WTA, 37 de ani) a bifat azi primul meci după aproape 3 luni, impunându-se în fața suedezei Rebecca Peterson (64 WTA, 23 de ani), scor 6-4, 6-2, în turul inaugural al turneului WTA de la Roma.

Aproape două luni trecuseră de pe 22 martie, data când Serena Williams disputa ultimul său meci oficial, la Miami. Problemele fizice i-au cauzat bătăi de cap americancei, nevoită să ia o pauză forțată.

Iar la revenirea de azi, Serena a întâmpinat probleme serioase, fiind condusă în prima manșă cu 1-3. Treptat, americanca și-a impus jocul, a reușit să egaleze și a câștigat prima manșă cu 6-4.

Setul secund a fost la discreția Serenei Williams, care s-a descătușat și s-a impus cu 6-2.

În turul secund, Serena Williams se va duela cu învingătoarea partidei Venus Williams - Elise Mertens. Serena Williams se află pe aceeași parte de tablou cu Simona Halep, cele două având șansa să se întâlnească în sferturi.

Halep va debuta la Roma miercuri, urmând să joace direct în turul II. Românca o va întâlni pe învingătoarea partidei Marketa Vondrousova (44 WTA) - Barbora Strycova (40 WTA)

Vezii și: Simona Halep, oficial pe locul 2 WTA! Câte puncte are până la locul 1+ cum arată top 10