SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA TIANJIN

Sharapova, aproape de primul titlu de la revenirea după scandalul de dopaj » Pe ce loc a urcat în clasamentul WTA

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat sambata, 14 octombrie 2017 18:01

Maria Sharapova, numărul 86 WTA, s-a calificat în finala turneului de la Tianjin, după ce a trecut în două seturi de chinezoaica Shuai Peng, favorita numărul 3, scor 6-3, 6-1.

Rusoaica, fostul lider mondial din clasamentul femin, şi-a adjudecat câte două break-uri în fiecare set şi a obţinut o victorie confortabilă, care o duce în prima finală după revenirea în circuitul feminin.

Masha a fost suspendată în iunie 2016 pentru doi ani, după ce a fost depistată pozitiv cu meldonium. Totuşi, pedeapsa i-a fost redusă la 15 luni în luna octombrie a anului trecut, iar din aprilie 2017 a revenit în circuit. Ultima finală disputată de tenismenă, în vârstă de 30 de ani, a avut loc în mai 2015, când s-a impus la turneul de la Roma.

În ultimul act al turneului asiatic, Sharapova o va întâlni pe tânăra bielorusă Aryna Sabalenka, numărul 102 WTA, în vârstă de doar 19 ani, care a trecut în faza precedentă de Sara Errani.

Finala feminină de la Tianjin va avea loc duminică, 15 octombrie, de la ora 6:00.

În urma parcursului bun de la acest turneu, unde nu a pierdut niciun set, Sharapova va avansa 20 de poziţii în clasamentul WTA, ajungând astfel până pe locul 66.

sursa: bbc.com