SPORTURI  »  TENIS  »  SHENZHEN

Simona Halep a ajuns în finala de la Shenzhen » Adversară surpriză pentru româncă

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 09 ianuarie 2015 12:45

Simona Halep a învins-o în două seturi pe chinezoaiaca Saisai Zheng în semifinala turneului de la Shenzhen, scor 6-2, 6-3, şi merge în ultima fază a competiţiei, după un meci de o oră şi 26 de minute.
În primul set românca n-a avut prea mari probleme, reuşind să şi-l adjudece cu 6-2, asta şi după ce a profitat de o accidentare a chinezoaicei la scorul de 5-2. Setul doi a fost mult mai echilibrat şi Saisai şi-a arătat problemele fizice abia pe finalul partidei. Asiatica în vîrstă de 20 de ani, locul 97 WTA, este cea care a eliminat-o pe Alexandra Dulgheru în primul tur.

Românca va disputa finala împotriva elveţiencei Timea Bacsinszky, locul 47 WTA. Aceasta a învins-o pe favorita a doua a turneului, jucătoarea cehă Petra Kvitova, scor 6-4, 6-4.

Partida dintre Simona Halep şi Timea Bacsinsky se va juca, mîine, de la ora 07:00, în direct pe Digisport 1 şi liveTEXT pe GSP.RO.

***

Vezi desfăşurarea liveTEXT a partidei: Simona Halep - Saisai Zheng

6-3 şi Simona merge în finala de la Shenzhen!
5-3 BREAK HALEP!
Simona se desprinde de adversară şi serveşte pentru prima finală a sezonului
4-3
GAME ALB pentru Simona Halep! Numărul 3 mondial reuşeşte cel mai scurt game al acestui meci şi ţine partida în echilibru
3-3
Simonei nu îi ies retururile, deşi servele asiaticei nu sînt foarte puternice
3-2
Halep a făcut a patra dublă greşeală în acest meci, dar cu toate acestea se impune
2-2
Meciul e echilibrat şi Saisai obţine fără mari probleme game-ul, reuşind un forehand de zile mari
2-1
Nu-i iese prea bine serviciul, însă Simona reuşeşte într-un final să-şi ia game-ul
1-1 BREAK HALEP!
Meciul se joacă pe contre şi românca egalează scorul
0-1 BREAK ZHENG!
Chinezoaica pare mai ambiţioasă după revenirea de la vestiare şi reuşeşte primul break al setului, însă a profitat şi de servele mai slabe a româncei

***

6-2 SET HALEP! Românca a controlat cu autoritate acest prim set şi a reuşit să se impună lejer în faţa chinezoaicei
Chinezoaica a revenit pe teren şi partida s-a reluat
Zheng are anumite probleme la spate şi s-a dus la vestiare pentru a primi îngrijiri medicale. Are 3 minute la dispoziţie să revină pe teren.
5-2 BREAK ZHENG!
Saisai profită de o dublă greşeală a româncei şi reuşeşte să obţină primul său break în acest meci
5-1 BREAK HALEP!
Chinezoaica pierde teren şi Simona reuşeşte al doilea break al meciului.
4-1
Simona îşi face game-ul şi cîştigă cu mici emoţii, după ce a fost condusă cu 0-30 a revenit şi n-a mai pierdut nici o minge
3-1 BREAK HALEP!
Simona reuşeşte să profite de serviciul mai puţin bun al chinezoaicei şi reuşeşte primul break al meciului
2-1
Simona îşi face serviciul din nou, însă cu mici emoţii
1-1 Saisai îşi face şi ea game-ul şi egalează scorul
1-0
Simona îşi câştigă fără probleme game-ul şi pierde doar o minge în faţa chinezoaicei