SPORTURI  »  TENIS  »  TENIS

Simona Halep a fost eliminată în turul al doilea de la Bastad! » S-a retras în decisiv din cauza unei accidentări

Articol de GSP - Publicat joi, 18 iulie 2013 00:00 / Actualizat joi, 18 iulie 2013 15:54

Calificarea în manşa secundă la turneul suedez este recompensată cu 3.100 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Simona Halep a încheiat seria victoriilor în această după-amiază cînd s-a retras din cauza unei accidentări în partida cu Flavia Pennetta.

Jucătoarea română a cîştigat primul set, scor 6-4, dar Pennetta a jucat mult mai bine în manşa secundă. După 7 breakuri reuşite de cele două jucătoare, italianca s-a impus, scor 7-5. În setul decisiv Simona şi-a pierdut din nou serva şi apoi s-a retras, acuzînd o accidentare la şold, la fel ca în confruntarea cu Na Li de la Wimbledon.

Simona a reuşit să cîştige 3 turnee WTA în decurs de doar 5 săptămîni, impunîndu-se la Nurnberg, Hertogenbosch şi Budapesta.