SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Simona Halep avantajată de anularea Indian Wells! Cum arată acum clasamentul WTA + prăbușire pentru Bianca Andreescu

Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 09 martie 2020 10:10

Organizatorii turneului de la Indian Wells au anulat competiția din cauza unui caz de coronavirus confirmat în sudul Californiei. Decizia o avantajează pe Simona Halep.

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a anunțat, înainte ca turneul să fie anulat, că nu va participa la competiție din cauza unei accidentări la picior. Dacă turneul s-ar fi disputat, Simona Halep risca să piardă un loc în clasamentul WTA.

Simona Halep rămâne pe locul 2  WTA

Simona Halep a fost eliminată în optimi în 2019 și avea de apărat 120 de puncte WTA. Halep putea fi depășită doar ce Karolina Pliskova (27 de ani, 3 WTA), dar cehoaica trebuia să câștige turneul. Acum, pentru că turneul nu se va disputa, toate jucătoarele pierd punctele obținute la acel turneu. Astfel, lui Halep i se scad 120 de puncte, iar Pliskova a pierdut 215 pentru turneul de la Dubai.

Simona Halep se apropie de Ashleigh Barty

În clasamentul live, Simona apare că a pierdut 510 puncte și că are în total 5.566 de puncte. Lui Halep i s-au scăzut 120 de puncte pentru ediția de anul trecut de la Indian Wells, dar și cele 390 de puncte pe care le-a obținut în 2019 la Miami

Anul trecut, turneul de la Miami s-a desfășurat în perioada 16 martie - 31 martie. Acum, calendarul arată altfel. Indian Wells era programat între 12 și 22 martie, iar Miami se joacă între 23 martie și 5 aprilie. Astfel, următorul clasament va apărea pe 23 martie, iar jucătoarelor le-au fost scăzute punctele pentru Miami, chiar dacă turneul nu a început.

Ca urmare a acestor modificări, liderul Ashleigh Barty a pierdut 1120 de puncte, iar Simona a recuperat 600 de puncte față de australiancă.

2.031 de puncteeste diferența de puncte din Ashleigh Barty și Simona Halep

În plus, americanca Sofia Kenin a urcat pe locul 3, depășind-o pe Karolina Pliskova.