SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

Simona Halep, de nerecunoscut! A fost eliminată în turul 1 de la Doha de Caroline Garcia

Articol de - Publicat luni, 21 februarie 2022 16:50 / Actualizat luni, 21 februarie 2022 16:57

Simona Halep (30 de ani, 27 WTA) a fost învinsă de Caroline Garcia (28 de ani, 76 WTA) în turul I al turneului WTA 1000 de la Doha, scor 4-6, 3-6.

Cele două jucătoare, intrate pe teren cu 45 de minute după ora programată, s-au încălzit mai greu și au avut probleme la serviciu.

Simona Halep, eliminată de Caroline Garcia

În patru dintre primele cinci game-uri, fiecare jucătoare a avut cel puțin două mingi de break (6 Garcia, 5 Halep). Ulterior, Simona și Caroline și-au calibrat serviciul și au mers cap la cap până la 4-4.

Garcia a accelerat, a jucat mai bine și a câștigat ultimele două game-uri din set, în care s-a impus cu 6-4.

Halep a pierdut în turul 1 al turneului de la Doha

Caroline a continuat forma bună și în setul secund. A făcut rapid 3-0, câștigând un game pe serviciul Simonei și salvând 4 mingi de break la 2-0. Jucătoarea din Franța s-a menținut în avantaj, nu i-a mai permis Simonei să aibă nicio minge de break și a câștigat setul cu 6-3, calificându-se în turul 2.

Aceasta a fost a doua victorie obținută de Garcia în fața Simonei Halep, după cea din 2017, de la Beijing. Românca a triumfat de 7 ori în meciurile directe.

Simona Halep – Caroline Garcia 4-6, 3-6

Game, set, meci Caroline Garcia, 3-6: Franțuzoaica închide setul după un game bun și merge în turul 2.

Game Halep, 3-5: Simona rămâne în set. Își câștigă serviciul, dar Garcia va servi pentru câștigarea meciului

Game Garcia, 2-5: Caroline își câștigă serviciul și este la un game de calificarea în turul 2

Game Halep, 2-4: Simona nu renunță la luptă. A redus din diferență după un game în care a servit bine și lovit agresiv

Game Garcia, 1-4: Caroline își câștigă serviciul și este aproape de câștigarea meciului

Game Halep, 1-3: Simona întrerupe serie de game-uri câștigătoare a Carolinei. Halep a luat game-ul la zero

Game Garcia, 0-3: Caroline își mărește avansul după un game foarte lung și complicat. Halep a fost mai agresivă la retur, a intrat mai mult în teren și a reușit să-și procure 4 mingi de break. Simona nu a reușit să fructifice niciuna, iar Garcia a câștigat game-ul

Break Garcia, 0-2: Caroline continuă forma bună din finalul primul set. A câștigat din nou pe serviciul Simonei

Game Garcia, 0-1: Caroline începe bine și setul secund. Câștigă fără emoții pe propriul serviciu

A început setul doi. Garcia servește prima

SET CAROLINE GARCIA, 4-6: Simona își cedează serviciul, iar Garcia câștigă primul set. La mingea de set. Simona Halep a făcut o dublă greșeală.

Gane Garcia, 4-5: Caroline e la un game de câștigarea setului. Simona va servi pentru a rămâne în meci, după un game în care i-a spus probleme adversarei

Game Halep, 4-4: Cele două jucătoare continuă să-și câștige game-urile de serviciu. Simona a fost sigură pe ea, a servit bine și a egalat rapid

Game Garcia, 3-4: Caroline rămâne în față. A condus cu 40-0, dar Halep a reușit să se apropie, câștigând următoarele două puncte. Totuși, Garcia nu a intrat în panică și a închis game-ul

Game Halep, 3-3: Simona întrerupe seria game-urilor luni. Câștigă rapid pe propriul serviciu și egalează scorul

Game Garcia, 2-3: Continuă game-urile lungi, cu mingi de break. Halep a avut două șanse de a câștiga pe serviciul lui Garcia, dar jucătoarea din Franța a revenit și e din nou în avantaj

Game Halep, 2-2: Simona reușește din nou egalarea. A avut din nou probleme la serviciu, salvând două puncte de break

Game Garcia, 1-2: Jucătorea din Franța e din nou în avantaj. A reușit să câștige un game lung, în care a salvat trei mingi de break

Game Halep, 1-1: După ce a salvat două mingi de break, Simona câștigă game-ul și egalează

Game Garcia, 0-1: Caroline începe bine meciul. Ajutată de serviciu și de loviturile surprinzătoare, a reușit să câștige primul game

A început meciul. Garcia servește prima

Scandal pe teren, la WTA Doha: „Are nevoie de un psihiatru! Și-a aruncat racheta de 7 ori”

Atac nemilos la Nick Kyrgios! Un coleg din circuit îl face praf: „Un clovn și un idiot”