SPORTURI  »  TENIS  »  SIMONA HALEP - CAROLINE WOZNIACKI

SIMONA HALEP - CAROLINE WOZNIACKI // Fără cuvinte! Simona Halep a făcut un turneu FABULOS, dar a cedat eroic finala de la Australian Open după o luptă epică

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 ianuarie 2018 11:09

Simona Halep a pierdut finala Australian Open,  6-7(2), 6-3, 4-6 contra danezei Caroline Wozniacki. Wozniacki este la primul turneu de Grand Slam din carieră, iar de luni va fi noul număr 1 WTA.

PRIMUL SET

Simona Halep a început foarte slab meciul, la fel ca în partida de sferturi, contra Karolinei Pliskovei. Caroline Wozniacki a jucat excelent și a condus cu 3-0, după ce a dominat schimburile și a fost extrem de agresivă.

Din acel moment, Halep și-a ridicat nivelul jocului și a egalat. Serviciul a fost mai bun și a început să fie mai agresivă. Simona a lovit mai mult spre colțurile terenului și a străpuns defensiva danezei. Cele două jucătoare au mers cap la cap până în tie-break. Acolo, Wozniacki a fost mai bună, mai incisivă și s-a impus la 2. Desfășurarea primului set al finalei a fost ca în semifinala Wozniacki - Mertens. Atunci, daneza a servit pentru set la 5-4, dar Mertens a revenit. În tie-break, daneza și-a recăpătat încrederea și a închis setul la doi. Este a doua oară în acest turneu cand Halep pierde primul set, după partida din turul III cu Lauren Davis.

SETUL 2

Setul doi a fost extrem de echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, când Simona s-a distanțat. La 4-3, Halep a făcut singurul break al setului, deși a acuzat probleme din cauza căldurii și dureri la coapsa stângă. Ultimul game a fost unul extrem de dramatic. Simona a salvat două mingi de break și a avut nevoie de trei mingi de set pentru a trimite meciul în decisiv. În setul doi, Simona a salvat două șapte mingi de break și a avut o minge de break, câștigată.

SETUL 3

Setul decisiv a fost unul dramatic. Wozniacki a avut 2-0 și 3-1, dar Simona a revenit și a condus cu 4-3, moment la care daneza a cerut intervenția medicului. Imediat, Caroline a câștigat două game-uri, a făcut 5-4.

Ultimele puncte din meci au fost incredibile. La 30-15, Halep a făcut dublă greșeală, iar la 30-30, daneza a câștigat un punct dramatic, în care s-a apărat uluitor. La mingea de meci, în care Halep a atacat constant, Simona a trimis mingea în fileu.

Simona Halep - Caroline Wozniacki 6-7(2), 6-3, 4-6

Meci Caroline Wozniacki: Daneza mai face un break și câștigă finala Australian Open

Game Wozniacki, 4-5: Halep servește pentru rămânerea în finală. Simona a fost ezitantă în schimburi și a fost dominată de Caroline
Break Wozniacki, 4-4:
După un game dramatic, Caroline egalează din nou. Daneza a avut nevoie de două mingi de break pentru a câștiga game-ul, un game în care a atacat foarte mult

Se reia meciul

Caroline Wozniacki a cerut intervenția medicului

Break Halep, 4-3: Simona Halep mai face un break. Este la două game-uri de primul trofeu de Grand Slam din carieră. Wozniacki a fost ezitată și Halep a forțat, reușind break-ul

Game Halep, 3-3: Jucătoarea noastră egalează. Simona a jucat excelent în finalul game-ului, iar la 30-30 a reușit un as. Halep a închis game-ul după un punct perfect
Break Halep, 2-3:
Simona se apropie din nou de Caroline. Wonzniacki a servit slab și Halep a forțat pe serviciul danezei, forțând-o să greșească
Break Wozniacki, 1-3:
Simona Halep a cedat în acest game. Wozniacki a făcut break la 0, după ce a Simona a servit slab și i-a permis adversarei să forțeze. În plus, Simona a fost ezitantă și a greșit mult

18.695de fani sunt pe arena "Rod Laver"

Break Halep, 1-2: După un game dramatic, Halep a reușit break-ul. La a șasea minge de break din acest game, Simona a câștigat game-ul după o dublă greșeală a danezei

Break Wozniacki, 0-2: După un game încins, în care a returnat foarte bine, Caroline a făcut break-ul. Simona a servit slab în acest game și nu s-a deplasat suficient de bine, permițându-i lui Wozniacki să domine

Game Wonzniacki, 0-1: Caroline începe bine setul. Deși a fost condusă cu 0-30, daneza a revenit și câștigat game-ul. Simona a avut câteva momente în care a forțat și a căutat să fie decisivă, dar Wozniacki s-a apărat foarte bine

Cele două jucătoare au revenit pe teren. Începe setul trei. Wozniacki servește prima

Meciul este oprit din cauza căldurii. Pauză 10 minute

SET SIMONA HALEP, 6-3: Simona Halep câștigă setul după un game dramatic. Simona a salvat două mingi de break și a fructificat a treia minge de set, după un schimb fantastic. În acest set, Simona a salvat șapte mingi de break și a câștigat-o pe prima pe care a avut-o
Break Halep, 5-3:
Deși a acuzat probleme la coapsa stângă, Simona reușește break-ul. A închis game-ul cu o lovitură de senzație, de forehand, și va servi pentru câștigarea setului

Game Halep, 4-3: Simona trece din nou în avantaj. A servit bine în acest game, a reușit un as și a controlat schimburile. La ultimul punct, Simona a avut foarte mult noroc. Mingea trimisă de ea ieșea afară, dar a lovit fileul și a căzut în teren, iar Wozniacki a trimis mingea în fileu
Game Wozniacki, 3-3:
Daneza egalează din nou, după un game în care Simona a greșit mult și în care deplasarea jucătoarei noastre nu a fost la cel mai înalt nivel
Game Halep 3-2:
Simona Halep a câștigat game-ul, cu lejeritate. Totuși, Simona are probleme. A cerut intervenția fizioterapeutului. Medicul îi ia tensiunea Simonei, care acuză probleme din cauza căldurii

Game Wozniacki, 2-2:
Jocul continuă să fie echilibrat. Wozniacki a reușit să își câștige game-ul de serviciu, dar Halep a fost aproape, profitând de câteva erori neforțate
Game Halep, 2-1:
Game dramatic câștigat de Simona Halep, după 11 minute. Simona a salvat patru mingi de break și a închis game-ul după o scurtă excelent executată

Game Wozniacki, 1-1:
Caroline egalează rapid, după un game bun și sigur. Jocul este echilibrat în acest debut de set și fiecare schimb este jucat la limită
Game Halep, 1-0:
Serviciu bun pentru Simona Halep. Jucătoarea noastră a început agresiv acest set, lovind foarte bine cu forehand-ul și controlând punctele

Începe setul doi. Simona Halep servește prima

SET CAROLINE WOZNIACKI, 6-7: Caroline a fost mai bună în acest tie-break. A lovit mai bine, a fost agresivă și Simona nu a putut să-i pună probleme. Desfășurarea primului set a fost ca în semifinala Wozniacki - Mertens. Atunci, daneza a servit pentru set la 5-4, dar Mertens a revenit. În tie-break, daneza și-a recăpătat încrederea și a închis setul la doi. Este a doua oară în acest turneu cand Halep pierde primul set, după partida din turul III cu Lauren Davis

Game Halep, 6-6: Setul se decide la tie-break. Simona a egalat scorul după un game jucat la sigur și în care a lovit excelent

Game Wozniacki, 5-6:
Caroline oprește seria game-urilor Simonei Halep. Face un game de serviciu foarte bun și a atacat pe fiecare punct

Game Halep, 5-5:
Simona Halep egalează scorul. A revenit incredibil în acest game, după ce și-a ridicat nivelul jocului. A fost mai agresivă și reușit să lovească decisiv

Break Halep, 4-5:
Simona câștigă pe serviciul lui Wozniacki pentru prima dată. A jucat excelent în acest game și a profitat de greșelile lui Caroline. Jucătoarea noastră va servi pentru a egala scorul
Game Halep, 3-5:
Simona Halep rămâne în set. A fost un game câștigat cu emoții, în care Simona a condus cu 30-0, dar a fost egalat. Pe final, Halep a fost mai bună și a închis game-ul

Game Wozniacki, 2-5:
Caroline este la un game de câștigarea setului. Game-ul a fost unul extrem de echilibrat, iar Wozniacki s-a apărat excelent. La 30-15, daneza a câștigat un punct uluitor, în care Halep a atacat foarte mult, dar fără să fie decisivă
Game Halep, 2-4:
Cel mai bun game făcut de Halep în acest set. Simona a atacat bine și a lovit excelent. Chiar dacă Wozniacki a alergat mult și a ajuns la multe mingi, Simona a reușit să câștige punctele

Game Wozniacki, 1-4:
Simona greșește mult în acest debut de meci, făcând multe greșeli neforțate. Wozniacki se menține în controlul punctelor și domină schimburile
Game Halep, 1-3:
A fost primul game în care Halep a dominat schimburile. A servit excelent și a închis game-ul cu un backhand excelent. Fiecare punct se joacă la limită și este lung, asta avantajând-o pe Wozniacki
Game Wozniacki, 0-3:
Caroline joacă foarte bine! O domină pe Simona, lovește mereu decisiv și caută colțurile. În plus, Wozniacki se deplasează bine pe teren și atacă mult

Break Wozniacki, 0-2:
Daneza atacă în acest început de meci. Atacă și pune mereu presiune pe Simona, reușind să facă primul break al setului
Game Wozniacki, 0-1:
Caroline a început bine meciul. Și-a câștigat game-ul datorită unui serviciu foarte bun, cu mult efect. La 0-40, Halep a venit pentru prima dată la fileu, câștigând punctul

Începe finala Australian Open! Caroline Wozniacki servește prima

Simona Halep și Caroline Wozniacki au ajuns în ultimul act luptând și suferind. Au salvat mingi de meci, Halep chiar de două ori, cu Davis, și cu Kerber. În plus, Simona a purtat cu ea în aceste aproape două săptămâni și durerea fizică, una cauzată de accidentarea la gleznă din primul meci disputat la Melbourne contra lui Destanee Aiava.

Miză dublă

Halep și Wozniacki au ajuns pe prima treaptă a clasamentului mondial, Caroline în octombrie 2010, Simona tot în octombrie, dar anul trecut, ea ocupând și în acest moment poziția de vârf. Ambele au deja în spate experiența complexă a câte două finale majore jucate și pierdute.

De fiecare dată în același loc, românca la Roland Garros, daneza la US Open. De data aceasta e un loc nou, o provocare diferită și, inevitabil, pentru una dintre ele ceva se va schimba esențial.