SPORTURI  »  TENIS  »  GIPPSLAND TROPHY

FOTO+VIDEO. Simona Halep - Ekaterina Alexandrova 2-6, 1-6 » Halep, OUT de la Gippsland Trophy! Înfrângere în 60 de minute

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a fost eliminată de Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 33 WTA), scor 2-6, 1-6, în sferturile de finală de la Gippsland Trophy +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 februarie 2021 08:27 / Actualizat vineri, 05 februarie 2021 10:49

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a fost eliminată de Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 33 WTA), scor 2-6, 1-6, în sferturile de finală de la Gippsland Trophy. Meciul a durat 60 de minute.

• Alexandrova va juca în semifinale cu jucătoarea din Estonia Kaia Kanepi (94 WTA).

Halep a început bine confruntarea, câștigând primele două game-uri ale „sfertului”. După, sportiva noastră a fost de nerecunoscut.

O explicație ar putea fi constituită de problemele medicale pe care le-a acuzat Simona spre finalul primului set, când a cerut intervenția trainer-ului.

Simona a pierdut următoarele 9 game-uri și a cedat în final, după doar o oră de joc, 2-6, 1-6 cu Alexandrova.

3 înfrângeria suferit Halep din februarie 2020 (inclus eșecul cu Alexandrova)

+1 FOTO

Simona Halep, OUT de la Gippsland Trophy

Simona Halep era cap de serie numărul 1 la Gippsland Trophy. Românca a avut primul tur liber, iar în cel de-al doilea a trecut fără probleme pe rusoaica Anastasia Potapova (19 ani, 101 WTA), scor 6-4, 6-4. În optimile de finală, Simona a eliminat-o pe Laura Siegemund (32 de ani, 51 WTA), scor 6-2, 6-4.

Alexandrova a mai produs o surpriză la Gippsland Trophy. În „optimi” a eliminat-o pe Iga Swiatek (17 WTA), campioana de la Roland Garros, scor 6-4, 6-2.

Simona Halep - Ekaterina Alexandrova: istoricul întâlnirilor

Halep și Alexandrova s-au mai întâlnit de două ori în circuitul WTA, de fiecare dată pe hard, ambele în anul 2019. Simona a câștigat în șaisprezecimile de la Cincinnati, scor 3-6, 7-5, 6-4. Rusoaica se răzbuna o lună mai târziu, în aceeași fază a competiției, dar la Beijing, scor 6-2, 6-3. Acum, Ekaterina are 2-1 în confruntările cu Simona.

• 1-0, break Halep. Sportiva noastră începe foarte bine partida și valorifică a 4-a minge de break
  • A început meciul. Alexandrova e la serviciu.

VIDEO. Simona Halep așteaptă JO de la Tokyo: „Mi-aș dori foarte mult o medalie”

Simona Halep și relația cu mâncarea specifică Australiei: „Am încercat și cangur. O să revin la Nutella!” + unde ar vrea să se organizeze Jocurile Olimpice

VIDEO Simona Halep, moment amuzant cu Darren Cahill după meci: „Darren, care e secretul?” » Cum a reacționat australianul