SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

La doi pași de paradis » 15 cifre interesante înaintea semifinalei Simona Halep - Elena Rybakina

Simona Halep / Sursă foto: Guliver/Getty Images +20   FOTO
Simona Halep / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de , - Publicat joi, 07 iulie 2022 07:29 / Actualizat joi, 07 iulie 2022 07:53

Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) are astăzi un meci complicat, în semifinalele Wimbledon 2022, cu puștoaica de 23 de ani Elena Rybakina, 23 WTA. Jucătoarea noastră e la un singur triumf distanță de o nouă finală pe gazonul de la Londra, unde în urmă cu trei ani și-a trecut în palmares cel de-al doilea turneu de Mare Șlem al carierei.

• Meciul va începe după ora 17:00, când se va termina prima semifinala programată pe Terenul Central: Ons Jabeur (27 de ani, locul 2 WTA) - Tatjana Maria (34 de ani, locul 103 WTA).
  • Simona Halep - Elena Rybakina e LIVE pe GSP.ro și în direct la TV pe Eurosport 2

Simona Halep și Elena Rybakina se întâlnesc azi pentru un loc în finala Wimbledon 2022, într-un duel al contrastelor, de la stil de joc la bagaj al rezultatelor în turnee majore

+16 FOTO

Sunt în semifinale, dar sunt departe de trofeu, deși la începutul turneului am spus că singura mea șansă de a deschide turneul este să-l câștig din nou.

Relația mea cu iarba a fost una bună, am câteva sferturi de finală, semifinale, dar am început să mă simt cu adevărat conectată la această suprafață în 2019, când am câștigat. Atunci am început să mă simt sigură pe picioare.

- Simona Halep

Cine e Elena Rybakina, următoarea adversară a Simonei Halep la Wimbledon » Putea fi interzisă la Londra!
  • 2-1 e raportul meciurilor directe dintre cele două, Simona fiind în avantaj

Până în semifinale am făcut multe meciuri bune, chiar dacă nu am fost în cea mai bună formă fizică pentru că nu am avut parte de o pregătire prea bună, dar cred că m-am descurcat. Nu am făcut prea multe gesturi de bucurie după calificarea în semifinală pentru că așa sunt eu, o persoană calmă, nu-mi arăt emoțiile, mereu am fost așa. Sigur, înăuntrul meu sunt multe stări.

Sunt născută în Rusia, dar reprezint Kazahstan și sunt bucuroasă că am ales așa și că pot obține rezultate pentru această țară.