SPORTURI  »  TENIS  »  FINALA WTA ROMA / SIMONA HALEP - ELINA SVITOLINA

SIMONA HALEP - ELINA SVITOLINA // Momentul răzbunării!? Simona Halep își poate lua revanșa după ce Elina Svitolina i-a luat ocazia de a intra în istorie

Simona Halep și Elina Svitolina după finala din 2017 // FOTO: Guliver/GettyImage
Simona Halep și Elina Svitolina după finala din 2017 // FOTO: Guliver/GettyImage

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 mai 2018 10:15

Simona Halep, 26 de ani, locul 1 WTA, și ucraineanca Elina Svitolina, 23 de ani, locul 4 WTA, joacă de la ora 14:00 în finala turneului de la Roma. Meciul este liveTEXT și video pe GSP.RO și în direct pe TV Digi Sport 2.

Aceasta va fi reeditarea finalei din sezonul trecut, când Svitolina s-a impus în trei seturi, 4-6, 7-5, 6-1, după ce Simona s-a accidentat în primul set. Acum, Simona are șansa să își ia revanșa după ce Svitolina i-a răpit ocazia de a intra în istorie.

Putea fi a treia din istorie

În 2017, Simona Halep a avut o serie excelentă pe zgură. Jucătoarea noastră a ajuns în finala de la Roma după ce a câștigat turneul de la Madrid, iar dacă s-ar fi impus în turneul din capitala Italiei ar fi intrat în istorie. Din 2009, de când turneul de la Madrid se joacă pe zgură, înainte de Roma, doar două jucătoare au câștigat ambele turnee în același an.

Prima care a reușit această performanță a fost Dinara Safina, în 2009. Rusoaica a câștigat finala de la Madrid învingând-o pe Caroline Wozniacki, iar la Roma a triumfat în fața Svetlanei Kuznetsova.

A doua jucătoare care a reușit această performanță a fost Serena Williams. În 2013, americanca redevenea liderul WTA, cucerind 11 titluri în acel an. Printre ele au fost și cele de la Madrid și Roma. La turneul din Spania, Serena a trecut de Maria Sharapova, iar la competiția din Italia a învins-o pe Victoria Azarenka.În plus, Serena a devenit prima jucătoare care a câștigat turneele în săptămâni consecutive, competițiile jucându-se până în 2011 cu o săptămână de pauză. 

După 2013, niciun jucător sau jucătoare nu au câștigat în același an turneele de la Madrid și Roma, iar Simona ar fi avut această ocazie în 2017.

Citește și:
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
Superliga
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
La 1:30 noaptea în Melbourne, eternul Novak Djokovic revine în finala Australian Open! Duel fenomenal de 4 ore cu Jannik Sinner
Tenis
La 1:30 noaptea în Melbourne, eternul Novak Djokovic revine în finala Australian Open! Duel fenomenal de 4 ore cu Jannik Sinner
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Superliga
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
Tenis
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (32)
gtn5
gtn5  •  20 Mai 2018, 11:40

ea deja e in istorie,e locul 1 fara sa castige vreun turneu de g.s. si fara sa castige anul asta vreun turneu.

valeri_gazaev100
valeri_gazaev100  •  20 Mai 2018, 11:19

Greu de luat revansa. Svitolina arata cel mai bun tenis, toata saptamana a fost la inaltime. Eram sigur ca asta e finala, am anuntat-o de 4 zile. Uitati-va la ucrainianca cum arata acum prin comparatie cu anul trecut. Este in mare forma, lucreaza intens pe partea fizica, si asta se vede. E cea mai munictoare jucatoare din circuit. Are toate sansele sa se impuna, o zic cu parere de rau. Simona trebuie sa joace mult peste ce a jucat ieri cu Sharapova

adi_stelistul
adi_stelistul  •  20 Mai 2018, 11:18

Statistica (sau istoria, daca vreti) nu prea e de partea Simonei. S-a intamplat de mai multe ori ca o finala de la Foro Italico sa fie reeditata in editia urmatoare. Inclusiv Virginia Ruzici a jucat 2 finale consecutive cu aceeasi adversara (Chris Evert). Au mai facut-o Sabatini cu Seles, Evert cu Navratilova, Court cu Bowrey (pe vremea cand le chema Smith, respectiv Turner). Niciodata insa invinsa din prima finala nu a reusit sa se revanseze in editia urmatoare. De fiecare data cine a castigat prima finala cu o adversara a reeditat victoria cu aceeasi adversara in anul imediat urmator. Poate schimba Simona traditia...

Vezi toate comentariile (32)
Comentează