SPORTURI  »  TENIS  »  WTA PRAGA

Simona Halep a învins-o pe Elise Mertens și este campioană la WTA Praga!

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a câștigat turneul WTA de la Praga // FOTO: Facebook @ Simona Halep +15   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 16 august 2020 14:30 / Actualizat duminica, 16 august 2020 18:57

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a câștigat al 21-lea trofeu al carierei, după ce a învins-o în finala turneului de la Praga pe Elise Mertens (24 de ani, 23 WTA) cu 6-2, 7-5.

Simona Halep a reușit la Praga să crească de la meci la meci, să-și regăsească jocul și plăcerea de a evolua sub presiune în partide cu miză. Săptămâna din Cehia a ajutat-o să se evalueze după o pauză de aproape șase luni, cea mai lungă din cariera sa.

Ce a descoperit Simona Halep pe zgura pragheză? În primul rând cât de dor i-a fost de tenis și cât de greu să te întorci după atâta timp. Reglajele fine din jocul său se pot face doar în meciuri oficiale, de aceea în prima partidă a avut de luptat două ore și jumătate, apoi în al doilea două ore și cinci minute, apoi lucrurile au început să fie conturate în evoluția.

• Simona Halep a suferit la serviciu, o dovadă a ceea ce poate face pauză pentru un jucător de tenis, ea recunoscând că mai are de lucrat pentru a ajunge la cadența pe care o avea înainte de întreruperea circuitului feminin.
  • În partidele cu Frech și Begu, Simona a continuat să aibă probleme în acest domeniu, dar per total, ea a regăsit ritmul, unul etalat și în finala cu Elise Mertens.
+11 FOTO

Faptul că o mai întâlnise de patru ori pe Mertens și o învinsese clar în ultimele două partide de pe zgură a ajutat-o pe Simona, chiar dacă belgianca în vârstă de 24 de ani a început lovind în forță câștigător și conducând cu 2-0. Au fost singurele game-uri pe care și le-a trecut în cont pentru că Simona a reușit să preia controlul și să dicteze de pe linia de fund a terenului, surprinzând-o pe adversara sa cu unghiuri imposibile.

Al doilea trofeu din 2020 pentru Simona Halep

În setul al doilea, românca a reușit să domine din nou, chiar dacă a mai avut unele scăpări, unele care au făcut-o să fie in ce în ce mai vocală și să-și exprime nemulțumirile, fie că erau legate de jocul său sau de faptul că echipa sa nu o încurajează destul. A condus cu 4-2, dar Elise a revenit și a reușit trei game-uri consecutive, ducând scorul la 5-4.

Mult mai calmă, Simona a reușit un game de serviciu perfect și a egalat la 5. Această liniște a făcut-o să deschidă și mai bine terenul, să o plimbe mai mult pe Mertens și să-și procure oportunitatea de a închide confruntarea în două seturi. Un rever  în out a lui Elise a fost ultima secvență a partidei, apoi a urmat zâmbetul și bucuria.

Este al doilea trofeu al lui 2020 pentru Simona Halep, ea impunându-se în luna februarie la Dubai, ultima sa competiție înainte de întreruperea din luna martie cauzată de noul coronavirus.

38 de finalea jucat Simona Halep în carieră, câștigând 21

Drumul Simonei Halep la turneul de la Praga

• Finală: Elise Mertens (Belgia, 23 WTA) 6-2, 7-5
  • Semifinale: Irina Begu (România, 82 WTA) 7-6(2),6-3
  • Sferturi de finală: Magdalena Frech (Polonia, 174 WTA) ) 6-2,6-0
  • Turul 2: Barbora Krejcikova (Cehia, 118 WTA) 3-6,7-5,6-2
  • Turul 1: Polona Hercog (Slovenia, 46 WTA) ) 6-1,1-6,7-6(3)

Simona Halep - Elise Mertens 6-2, 7-5

Game, set, meci Halep! Simona câștigă meciul și turneul de la Praga, cu o evoluție entuziasmantă în acest ultim game!

Break Halep, 6-5: Simona câștigă un game în care a avut 3 mingi de break. Mertens a salvat două dintre acestea, dar Simona a punctat decisiv la ultima și va servi pentru a câștiga meciul și turneul!

Game Halep, 5-5: Setul secund are prelungiri. după ce Simona a oprit seria bună a adversarei. Halep a închis game-ul cu un as

Game Mertens, 4-5: Belgianca este în avantaj și pune presiune pe Simona Halep, fiind la un game de câștigarea setului.  Elise a câștigat un game lung, cu șansă, după ce Simona a ratat de puțin o lovitură la 40-40.

Break Mertens, 4-4: Simona Halep este egalată! Jucătoarea noastră a servit slab și i-a permis lui Mertens să dicteze ritmul game-ului. Simona a fost depășită de Mertens și nu a putut găsi cele mai bune lovituri

Game Mertens, 4-3: Elise nu cedează și rămâne în meci, Belgianca forțează la fiecare lovitură și o pune în încurcătură pe Halep

Game Halep, 4-2: Jucătoarea noastră se distanțează în acest set și pare tot mai aproape de a câștiga finala. Simona a făcut un joc solid pe propriul serviciu și nu i0a dat nicio șansă lui Mertens la break

Break Halep, 3-2: Simona este în avantaj din nou, după încă un break. Mertens a servit foarte slab, iar la ultimul punct din game a făcut dublă greșeală

Game Halep, 2-2: SImona câștigă un game important și nu-i permite lui Mertens să se distanțeze. Scorul este din nou egal

Game Mertens, 1-2: Elise este din nou în avantaj. Belgianca a crescut nivelul jocului, are mai multă încredere în ea și trimite lovituri foarte bune. A închis game-ul cu un backhand direct câștigător

Break Mertens, 1-1: După șapte game-uri la rând câștigate de Simona Halep, Mertens reușește să întrerupă seria. Belgianca a reușit break-ul, după un game lung. în care a alternat greșelile cu loviturile bune

Break Halep, 1-0: Simona este de neoprit! A câștigat al șaptelea game consecutiv și începe setul secund cu un break, după un joc perfect la retur

A înceut setul doi. Mertens servește prima

SET HALEP, 6-2: Simona nu i-a dat nicio speranță lui Mertens în acest game. Halep a fost sigură pe ea la serviciu și a controlat punctele, câștigând game-ul și setul.

Break Halep, 5-2: După 5 mingi de break ratate, Simona reușește să câștige din nou pe serviciul lui Mertens. Halep a profitat de greșelile adversarei și a încercat mereu să lovească decisiv. Acum va servi pentru a câștiga setul.

Game Halep, 4-2: Simona își continuă forma excelentă și supraviețuiește unui game foarte greu. Românca a salvat patru mingi de break, profitând și de greșelile lui Mertens, și câștigă și acest game

Break Halep, 3-2: Simona domină jocul în aceste momente! Halep se deplasează foarte bine în teren și a fost foarte agresivă în acest game, forțând-o pe Mertens să cedeze inițiativa

Game Halep 2-2: Jucătoarea noastră a egalat scorul. Simona a servit foarte bine în acest game, reușind chiar și un as

Break Halep, 1-2: Simona egalează rapid! Halep a pus presiune pe serviciul lui Mertens, reușind să își ia rapid break-ul înapoi

Break Mertens. 0-2: Simona, ca și în meciurile precedente, începe ezitant la serviciu. Halep a servit slab, iar Mertens a profitat pentru a returna lung și agresiv, reușin break-ul

Game Mertens, 0-1: Elise câștigă primul game de serviciu cu multă siguranță. Belgianca a lovit puternic și rapid, reușind două lovituri direct câștigătoare, la care Halep nu a avut răspuns

A început meciul. Mertens servește prima

VIDEO. Andrei Pavel, despre Simona Halep: „Sper să mai câștige turnee de Grand Slam”

Citește mai multe știri din tenis:

Mircea Badea a mizat o sumă mare în meciul Mertens - Pliskova! Ce a pus la 5-5 în primul set + pariul pentru meciul Halep - Begu