SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2020

SIMONA HALEP - HARRIET DART // Cifrele dominației autoritare din primul set: Halep și-a neutralizat adversara!

Articol de GSP - Publicat joi, 23 ianuarie 2020 10:37

Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) s-a calificat în turul III la Australian Open după victoria cu britanica Harriet Dart (23 de ani, 173 WTA), scor 6-2, 6-4.

Simona n-a avut emoții pe durata primului set, pe care l-a câștigat autoritar, scor 6-2, după 31 de minute.

Jucătoarea noastră a controlat punctele din prima manșă a meciului, încercând în permanență să lungească schimburile pentru a o incomoda pe mai tânara ei adversară.

Românca a fost impecabilă la serviciu, pe care nu și l-a cedat nici măcar o dată, reușind trei break-uri care s-au dovedit a fi decisive.

100%a fost procentajul Simonei la mingile de break, contabilizând 3 din 3

Cifrele primului set spun totul despre dominația impusă de Simona Halep în primul set: Simona a câștigat 30 de puncte din totalul de 50 puse în joc, a avut doar 10 erori neforțate și a câștigat 69% din mingile puse în joc cu primul serviciu.

Procentajele au mai scăzut în setul secund

În setul secund, cel în care Halep a fost la un pas să scape meciul din mâini deși a condus cu 5-1, românca a greșit mai mult: a avut 13 erori neforțate și nu și-a mai putut exercita dominația pe care o arătase în prima parte a meciului.