SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BAD GASTEIN

Simona Halep, în turul doi la Bad Gastein

simona halep

Articol de GSP - Publicat luni, 19 iulie 2010 00:00

Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului Bad Gastein (Austria), turneu dotat cu premii în valoare de 220.000 de dolari.

Românca (locul 96 mondial) a trecut în manşa inaugurală de Renata Voracova, din Cehia, ocupanta poziţiei 90 în clasamentul WTA, cu 7-5, 6-2, după o oră şi douăzeci şi patru de minute de joc. Dacă în primul set, echilibrul s-a menţinut pînă la scorul de 5-5, cînd Simona Halep a făcut break, în setul secund, românca s-a desprins încă de la început, graţie a două game-uri cîştigate pe serviciul adversarei.

În turul doi, Simona Halep va juca împotriva cîştigătoarei din meciul Anastasija Sevastova, favorită opt şi o jucătoare venită din calificări.