SPORTURI  »  TENIS  »  ROGERS CUP

SIMONA HALEP - JENNIFER BRADY // Prim set slab pentru Simona la Rogers Cup » Decizii neinspirate

Simona Halep // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 august 2019 21:20

Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) a câștigat dramatic meciul cu Jennifer Brady (24 de ani, 76 WTA), scor 4-6, 7-5, 7-6 (5) în turul secund de la Rogers Cup. Partida a durat 2 ore și 26 de minute.

• În turul III, Simona Halep o va întâlni joi pe învingătoarea meciului Dona Vekic (24) - Svetlana Kuznetsova (198).

Simona Halep a pierdut primul set, 4-6, după o evoluție modestă.

Jucătoarea noastră a fost depășită clar de Brady în debut de meci, a revenit și a egalat 3, dar a pierdut până la urmă setul.

Serviciul n-a mers. Deși la Wimbledon Simona a servit foarte bine, în startul meciului cu Brady a servit ezitant și Brady a profitat, reușind două break-uri.

57%a fost eficiența primului serviciu al Simonei Halep în primul set

Mai mult, Simona nu a reușit niciun as și a făcut două duble greșeli. De partea cealaltă, Brady a servit 4 ași și a făcut o singură dublă greșeală.

Slabă și pe atac

Simona a fost ezitantă și când a fost vorba să închidă punctele. În cele 10 game-uri din primul set, Halep a avut doar 6 lovituri direct câștigătoare, de două ori mai puține decât adversara ei.