SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRI

SIMONA HALEP - JOHANNA KONTA // VIDEO » Simona Halep, dezlănțuită! Jucătoarea noastră trece fără să se complice de Konta + cu cine joacă în turul III

Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 07 mai 2019 14:38

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat în turul III al turneului de la Madrid, după ce a trecut de Johanna Konta, locul 46 WTA, scor 7-5, 6-1.

• Simona Halep va juca miercuri în turul următor cu slovaca Viktoria Kuzmova, locul 45 WTA, care vine după victorie la Carla Suarez Navarro, scor 6-4, 7-6.

Primul set a fost unul echilibrat. Simona Halep a avut probleme din cauza loviturilor extrem de puternice și de bine plasate ale britanicei.

Konta a jucat agresiv și lovit rapid mingea, distanțându-se altfel la 4-2. Simona a forțat și egalat. La 6-5, Halep a forțat și câștigat setul.

Game-ul a fost unul incredibil. Konta a condus 40-0, dar Simona a revenit și a avut două mingi de set, pe care le-a ratat. După două șanse ratate de Konta, Simona a forțat și a câștigat setul.

Set doi dominat autoritar

În setul doi, Simona Halep s-a descătușat. A controlat majoritatea schimburilor, s-a deplasat exclent și nu i-a permis adversarei să o pună în dificultate.

Simona a condus cu 4-0, moment în care a cedat un game pe propriul serivicu. Ulterior, Halep a câștigat alte două game-uri și s-a calificat în turul III.

Simona Halep - Johanna Konta 7-5, 6-1

6-1, GAME, SET, MECI Simona Halep: După ce a ratat prima minge de meci, Halep a fructificat-o pe a doua și s-a calificat în runda următoare.
5-1, Break Halep:
Simona mai face un break. Va servi pentru a câștiga setul și meciul
4-1, Break Konta:
Johanna întrerupe seria excelentă a Simonei Halep. Konta a profitat de greșelile Simonei și de serviciul mai slab al româncei și a forțat, reușind break-ul
4-0, Break Halep:
Simona Halep este de neoprit! A mai caștigat o dată pe serviciul adversarei și este la un pas de calficare
3-0, Gamel Halep:
Simona începe furtunos în acest set! A mai câștigat un game și și-a mărit avantajul! Halep domină autoritar schimburile și nu-i permite adversarei să lovească periculos
2-0, Break Halep:
Jucătoarea noastră câștigă încă un game. Halep a forțat și a făcut break-ul
1-0, Game Halep:
Simona începe bine setul. A servit bine, a fost sigură pe ea și a preluat conducerea setului

A început setul doi. Simona Halep servește prima

7-5, SET SIMONA HALEP:  Simona Halep a câștigat setul după un game incredibil. Konta a condus 40-0, Simona a revenit și a avut două mingi de set, pe care le-a ratat. După 8 minute, Konta a avut o șansă de a închide setul, dar a făcut dublă greșeală. După încă o șansă ratată de Konta, Simona a forțat și a câștigat setul
6-5, Game Halep:
Simona își câștigă game-ul, cu mari emoții. Halep a salvat trei mingi de break, iar presiune este acum pe Konta, care va servi penru a trimite setul în tie-break
5-5, Game Konta:
Simona a ratat două mingi de set! Halep a forțat, dar a greșit, în timp ce Konta a fost mai sigură pe ea. Setul ajunge în prelungiri
5-4, Game Halep:
Simona este la un game de câștigarea setului. A revenit în avantaj, după un game foarte sigur.
4-4, Break Halep:
Simona egalează și reușește break-ul! Halep a forțat în acest game și a speculat ezitările la serviciu ale adversarei. Jucătoarea noastră nu a mai fost depășită de loviturile trimise de Konta și s-a aflat la conducerea punctelor

3-4, Game Halep:
Simona rămâne în acest set! Konta a avut o minge de break, dar a ratat-o din cauza unui retur prea lung. Simona și-a ridicat nivelul jocului și a câștigat următoarele două puncte
2-4, Game Konta:
Johanna continuă să joace perfect în game-urile de serviciu. Konta este foarte sigură la serviciu și trimite puternic mingea, făcând că retururile Simonei să fie slabe
2-3, Game Halep:
Simona reduce din diferența! Halep câștigă game-ul la zero, închizând-ul cu un lob executat perfect
1-3, Game Konta:
Britanica își mărește avantajul! Jocul ei foarte bun în aceste momente, cu puține greșeli
1-2, Break Konta:
Johanna domină în acest debut! Konta continuă să lovească puternic și să se miște mai bine pe teren, fiind în controlul punctelor
1-1, Game Konta:
Și Konta și-a câștigat primul game de serviciu. Konta este foarte agresivă în acest debut de meci. Lovește mingea rapid și tare, mereu la limită și o pune în dificultate pe Simona

Simona câștigă cu ceva emoții primul game. Serviciul a mers bine, dar Konta a returnat agresiv și i-a pus probleme jucătoarei noastre.

Adversara Simonei Halep, în fața unei noi provocări: „A fost cea mai rapidă schimbare pe care am trăit-o până acum”