SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

SIMONA HALEP LA WIMBLEDON 2019 // Cum arată tabloul sferturilor de finală » Care e traseul lui Halep spre finală + marele pericol din acest moment

FOTO: Reuters
FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 08 iulie 2019 18:59

Simona Halep (7 WTA, 27 de ani) a trecut de americanca Cori Gauff (313 WTA, 15 ani), scor 6-3, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon 2019. Ziua de pauză oferită de organizatori duminică a făcut ravagii pe tabloul feminin.

  • Simona Halep va juca în sferturi cu chinezoaica Shuai Zhang (30 de ani, 50 WTA), care a învins-o pe ucraineanca de Dayana Yastremska (19 ani, 35 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-2
  • Toate sferturile de finală de pe tabloul feminin se vor disputa marți. Orele urmează să fie fie anunțate de organizatori.

Principalele două favorite în viziunea bookmakerilor, Ashleigh Barty și Karolina Pliskova, au fost eliminate!

Programul complet al sferturilor de la Wimbledon 2019

  1. Serena Williams (10 WTA) - Alison Riske (55 WTA)
  2. Barbora Strycova (54 WTA) - Johanna Konta (18 WTA)
  3. Elina Svitolina (8 WTA) - Karolina Muchova (68 WTA)
  4. Simona Halep (7 WTA) - Shuai Zhang (50 WTA)

Sferturile 1. și 2. se vor împerechea în semifinale, la fel ca sferturile 3. și 4.

 Serena, favorită pe jumătatea superioară

Serena Williams, a zecea jucătoare a lumii și a unsprezecea favorită a turneului londonez, nu a avut nicio problemă în „optimi” cu spanioloaica Suarez Navarro (31 WTA), de care a dispus 6-2, 6-2. Adversară îi va fi compatrioata Alison Riske (55 WTA), care a trecut de liderul mondial Ashleigh Barty, scor 3-6, 6-2, 6-3. 

2,75este cota Serenei Williams la câștigarea Wimbledon 2019

Cehoaica Barbora Strycova (54 WTA) a întors optimea de finală cu belgianca Elise Mertens (21 WTA), scor 4-6, 7-5, 6-2. Ea va juca în celălalt sfert de pe jumătatea superioară cu învingătoarea dintre Petra Kvitova și Johanna Konta. 

Simona Halep, prima șansă pentru finală

Simona Halep va juca în sferturile de finală împotriva chinezoaicei Shuai Zhang, în fața căreia pornește ca favorită certă. 

În celălalt sfert se înfruntă ucraineanca Elina Svitolina (8 WTA) și Karolina Muchova (68 WTA). Dacă cehoaica a avut nevoie de peste 3 ore pentru calificare, după un thriller cu compatrioata Karolina Pliskova (3 WTA), Svitolina a învins-o fără mari probleme pe Petra Martic (24 WTA), scor 6-4, 6-2.

3,75este cota Simonei Halep la câștigarea Wimbledon 2019. E a doua favorită după Serena Williams

Evenimentele de la Wimbledon, live

WIMBLEDON 2019. VIDEO Meciul anului! Karolina Pliskova, marea favorită a bookmakerilor, învinsă de Karolina Muchova, 13-11 în decisiv

Citește și:
Prezentatoarea s-a afișat cu fotbalistul mai tânăr cu 11 ani și a „rupt” Internetul: „Genul de dragoste...”
Stiri extrasport
Prezentatoarea s-a afișat cu fotbalistul mai tânăr cu 11 ani și a „rupt” Internetul: „Genul de dragoste...”
Înjurături și mesaje abominabile » Ura a deturnat atenția, la comemorarea lui Cristi Neamțu
Diverse
Înjurături și mesaje abominabile » Ura a deturnat atenția, la comemorarea lui Cristi Neamțu
Selecționerul care a calificat România la Campionatul Mondial: „Avem un jucător pe care scrie Real Madrid”
Nationala
Selecționerul care a calificat România la Campionatul Mondial: „Avem un jucător pe care scrie Real Madrid”
Antrenorul din Liga 2 și-a dat demisia după eșecul de sâmbătă: „Ne-am strâns mâinile și ne-am despărțit”
Liga 2
Antrenorul din Liga 2 și-a dat demisia după eșecul de sâmbătă: „Ne-am strâns mâinile și ne-am despărțit”
FOTO Lanț gigant de magazine a deschis în România prima unitate
Profit.ro
FOTO Lanț gigant de magazine a deschis în România prima unitate
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”


Comentarii (3)
caoradea
caoradea  •  08 Iulie 2019, 22:00

In mod normal ar trebui sa ajunga in finala fara probleme. In mod normal...Vedem ce reuseste. Teoria e teorie, daca prinde zile bune cu moralul la nivelul "normal" are sanse. Insa daca coboara sub, atunci ramane cu banii castigati. Eu ii doresc succes !

spinoza
spinoza  •  08 Iulie 2019, 20:30

Și care-i marele pericol?

2302559826504073
Radu Dragomir  •  08 Iulie 2019, 20:23

Nu mai e Halep 3 WTA de vreo două luni, dar voi, în afară de Jiji și de Fecesebe, mai de vară...

Vezi toate comentariile (3)
Comentează