SPORTURI  »  TENIS  »  WTA CINCINNATI

SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO // FOTO+VIDEO De neoprit! Imperturbabila Simona Halep se califică în semifinale la Cincinnati după o revenire de senzație în sfertul cu Tsurenko » Când și cu cine va juca

Articol de - Publicat sambata, 18 august 2018 02:43

Simona Halep (1 WTA) e de neoprit și la Cincinnati. S-a calificat în semifinale după victoria în minimum de seturi reușită în fața ucrainencei Lesia Tsurenko, 29 de ani, 44 WTA, scor 6-4, 6-1, după o oră și 15 minute.

• Liderul mondial va juca în semifinale împotriva bielorusei Aryna Sabalenka (34 WTA), sâmbătă, de la ora 23:00, în direct pe TV Digi Sport 2 și liveTEXT pe GSP.ro
  • Sabalenka a învins-o în sferturi  pe Madison Keys (13 WTA), scor 6-3, 6-4. În cealaltă semifinală se întâlnesc Petra Kvitova (6 WTA) și Kiki Bertens (17 WTA).
  • Este cea de-a opta victorie consecutivă reușită de Halep și, totodată, a patra calificare consecutivă în penultimul act de la Cincinnati. Nu a câștigat turneul niciodată până acum.

Imperturbabil! Așa poate fi catalogat jocul Simonei Halep, care ajunge din nou în careul de ași al unui turneu important. Liderul mondial jonglează necontenit cu întreruperile cauzate de ploaie și probleme fizice care au deranjat-o în ultimele două săptămâni și inventează de fiecare dată reveniri demne de un lider mondial.

Revenire magistrală în setul 1

Simona a revenit pe teren la doar câteva ore după ce o învinsese în sferturi pe Ashleigh Barty, 16 WTA, iar oboseala acumulată în ultimele două săptămâni și-a spus cuvântul în primul set. Tsurenko a variat bine lungimea mingilor, aspect care a incomodat-o în unele momente pe Simona, care, pe deasupra, a ratat nepermis de multe mingi în primele game-uri ale partidei.

Simona s-a văzut condusă cu 1-4 și 0-40, dar fix de acolo s-a născut o revenire magistrală. Halep a anihilat toate mingile de break și nu a mai pierdut niciun game până la sfâșitul setului.

De neatins în setul secund

Puțin cu puțin, Simona s-a descătușat, a început să lovească mult mai agresiv, dictând ritmul punctelor și scoțând-o pe Tsurenko din zona de confort.

Ascensiunea Simonei s-a consolidat și în setul secund, pe care l-a câștigat cu mult mai multă ușurință. A făcut rapid trei break-uri și a fost de neclintit până la final, impunându-se cu 6-1.

• În semifinale, Simona va juca, sâmbătă seara, cu bielorusa Aryna Sabalenka (34 WTA), care a învins-o în sferturi  pe Madison Keys (13 WTA), scor 6-3, 6-4.

10 SFERTURI DIN 12

Simona Halep e pe val în WTA. E lider autoritar în clasament, a câștigat titlul la Montreal și are 8 victorii consecutive în circuit. De altfel, jucătoarea noastră mai e posesoarea unui record demn de invidiat: în 2018, a atins faza sferturilor la 10 dintre cele 12 turnee jucate!

Citește și: "Am fost norcoasă cu intervenția lui, ceva s-a schimbat" » Declarații superbe ale Simonei Halep la adresa lui Darren Cahill după calificarea în semifinale la Cincinnati

Simona Halep - Lesia Tsurenko 6-4, 6-1

Desfășurarea liveTEXT a partidei:

6-1, Break, Set, Meci Halep: Simona nu mai stă pe gânduri, reușește să câștige game-ul de care mai avea nevoie și se califică în semifinale!

5-1, Break Tsurenko: Ucraineanca refuză să piardă setul secund la 0 și câștigă pe serviciul Simonei, care s-a relaxat puțin având în vedere avantajul liniștitor de pe tabelă
5-0, Break Halep: Jucătoarea noastră este de neoprit! Face un nou break și e la un singur game de victorie și calificarea în semifinale

4-0, Game Halep: Simona e din ce în ce mai aproape de victorie după câștigarea celui de-al nouălea game consecutiv. Jucătoarea noastră a revenit de la 15-40, și-a făcut serviciul, iar soarta meciului pare decisă.
3-0, Break Halep: Liderul mondial este de neoprit în aceste momente. Tsurenko nu mai găsește răspunsuri la jocul extrem de consistent al Simonei, care se distanțează în setul secund

2-0, Game Halep: Simona confirmă break-ul și își consolidează avantajul în setul secund. Halep a servit excelent la 40-40, forțându-și adversara să returneze greșit
1-0, Break Halep: Eleva lui Darren Cahill continuă evoluția bună din ultimele minute. Câștigă pe serviciul lui Tsurenko în game-ul inaugural din setul secund, încheiând game-ul cu o venire inspirată la fileu
A început setul secund, Tsurenko este la serviciu!

6-4, Game, Set Halep: Simona manageriază excelent ultimul game al primei secvențe și reușește să închidă setul. Tsurenko a egalat de la 0-30, dar serviciul a scos-o pe Halep din încurcătură. 6-4, după 48 de minute.

5-4, Break Halep: Jucătoarea noastră preia pentru prima oară conducerea în acest meci. A câștigat cel mai frumos game de până acum, presărat cu mai multe raliuri spectaculoase. Liderul mondial a început să lovească mai agresiv și să-și asume mai multe riscuri, iar Tsurenko nu a rezistat asediului româncei, care a lovit agresiv atât cu forehand-ul cât și cu backhand-ul.
Simona și-a pierdut preț de câteva momente cumpătul la începutul game-ului, când s-a contrazis cu arbitra croată Marija Cicak. De unde a plecat nemulțumirea Simonei? Jucătoarea noastră a încercat să ceară challange la o minge a ucrainencei, dar s-a izbit de refuzul arbitrei, care a considerat că Halep a cerut mult prea târziu intervenția hawk-eye-ului.
4-4, Game Halep: Simona reușește să egaleze după un game solid pe propriul serviciu. Halep s-a impus la 15 și, cel mai important, a început să reducă numărul greșelilor neforțate
3-4, Break Halep: La un pas să fie condusă cu 1-5 în urmă cu câteva minute, Simona reechilibrează partida și se apropie pe tabelă de Tsurenko. Jucătoarea noastră face break, la capătul unui game în care a fost agresivă și a dictat ritmul punctelor, forțându-și adversara să greșească

2-4, Game Halep: Simona a început modest game-ul, a ratat trei mingi facile, dar a anihilat cu servciul toate cele patru break-point-uri avute de adversara sa.
1-4, Game Tsurenko: Halep a condus cu 30-0 pe serviciul adversarei, dar ucraineanca a revenit și nu i-a mai lăsat niciun punct Simonei. Punctul decisiv cu care Tsurenko a câștigat game-ul a fost spectaculos, ucraineanca ieșind victorioasă dintr-un schimb superb la fileu. În pauză, Darren Cahill și-a făcut apariția pentru o sesiune de on-court-coaching

1-3, Break Tsurenko: Simona a început bine game-ul, a condus cu 40-15, dar a comis mai multe erori neforțate care i-au adus game-ul ucrainencei. Tsurenko a variat bine lungimea mingilor, iar Simona nu și-a calibrat bine forța loviturilor

1-2, Break Halep: Simona reușește să facă rebreak. A fost condusă cu 30-0, dar a revenit și a câștigat primul său game din meci. Decisive au fost și erorile ucrainencei: două duble greșeli și o neforțată
0-2, Break Tsurenko: Ucraineanca joacă extrem de curajos în acest start de meci. Încearcă să lovească decisiv, cât mai aproape de linii, defensiva funcționându-i, de asemenea, la parametri buni. Tsurenko a reușit break-ul, impunându-se la cea de-a doua minge de break avută. Simona o salvase pe prima, dar a greșit apoi cu forehand-ul
0-1, Game Tsurenko: Condusă cu 15-40, Simona a egalat și a avut și o minge de break, irosită în urma unui forehand trimis mult în afară după un schimb disputat. În cele din urmă, Tsurenko și-a făcut serviciul, ajutată și de două greșeli neforțate ale Simonei.
A început meciul din sferturile de la Cincinnati! Lesia Tsurenko va servi prima

Vezi și: S-a tras la sorți tabloul de la New Haven » Ce adversare potențiale are Simona Halep