SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2022

VIDEO Simona Halep, lovitură uluitoare în meciul cu Anisimova » Adversara nu a avut replică

Simona Halep/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 iulie 2022 18:22 / Actualizat miercuri, 06 iulie 2022 19:38

Simona Halep (30 de ani, locul 18 WTA) a învins-o categoric pe Amanda Anisimova (20 de ani, 25 WTA), scor 6-2, 6-4, după 63 de minute, și e în semifinalele Wimbledon 2022.

• Kazaha Elena Rybakina (23 de ani, 23 WTA) va fi adversara Simonei Halep. Ea a trecut de Ajla Tomljanovic, scor 4-6, 6-2, 6-3.
  • Meciul Simona Halep - Elena Rybakina se va juca joi, organizatorii urmând să anunțe ora de start

După ce a câștigat primul set în doar 30 de minute, Halep a început perfect și setul secund, conducând chiar cu 5-1.

La scorul de 2-1, Simona a servit în al 4-lea game al setului doi. Anisimova a returnat pe centru, schimbul de mingi a continuat, dar Simona a câștigat punctul într-un mod extrem de spectaculos. Slice cu reverul, iar mingea a trecut la limită peste fileu în așa fel încât americanca să nu aibă vreo șansă.

Simona Halep, emoții pe final cu Anisimova

În final, au apărut emoțiile, când situația părea că se complică pentru Halep. Anisimova a luat 3 game-url la rând, după ce Simona servise pentru meci, iar scorul a fost 5-4. Anisimova a avut 3 mingi de 5-5 și le-a irosit. În final, Halep a reușit să închidă setul, 6-4, și s-a calificat în semifinală.

Când se joacă Simona Halep - Elena Rybakina în semifinale la Wimbledon 2022 » Ora de start + Cine transmite la TV
WIMBLEDON

Halep: „Cu siguranță a fost cel mai bun joc al meu”

Este ceva minunat să fiu din nou în semifinale! Sunt foarte emoționantă, pentru că înseamnă enorm pentru mine. Am avut o adversară dificilă, care pe final a lovit foarte puternic, iar eu nu am știut ce să fac. Am crezut în mine și mi-am spus că trebuie să fiu tare pe picioare.
La 0-40, în ultimul game, mi-am spus că am nevoie de primul serviciu. În final, totul e bine când se termină cu bine. Da, cu siguranță cel mai bun joc al meu.
Am avut multe probleme în trecut, iar acum încerc să-mi recapăt încrederea. Acum stau foarte bine la acest capitol, iar publicul îmi dă multă energie. Le mulțumesc celor din tribună