SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Simona Halep nu i-a dat nici o şansă Karolinei Pliskova şi s-a calificat în "sferturi" la Indian Wells » Şi-a aflat deja adversara

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 martie 2015 00:00 / Actualizat miercuri, 18 martie 2015 10:02

Simona Halep nu i-a dat nici o şansă Karolinei Pliskova, de care a trecut în două seturi, 6-4, 6-4 şi s-a calificat în "sferturile" de la Indian Wells, unde va da peste Carla Suarez Navarro.

Numărul 3 WTA a avut un joc foarte bun, făcîndu-şi remarcat primul serviciu, cu un procentaj fantastic, 70%. Aceasta a fost a doua victorie a Simonei Halep în faţa Karolinei Pliskova în tot atîtea meciuri.

Precedenta a fost la Dubai, în urmă cu nici o lună.  Şi atunci, Simona s-a impus în finala turneului tot în două seturi, însă ceva mai greu, 6-4, 7-6 (7-4).

Carla Suarez Navarro este numărul 13 WTA şi a trecut în turul precedent de Heather Watson, una dintre marile speranţe ale tenisului britanic. Halep şi jucătoarea din Spania s-au mai întîlnit de 8 ori, iar al 9-lea meci nu s-a mai desfăşurat din cauza retragerii Simonei de anul trecut de la Roma.

Scorul întîlnirilor directe este 4-4.

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA 1-0 (6-4 / 6-4)

Setul 1:
0-1 -
Aşa cum a obişnuit în acest turneu, Pliskova serveşte foarte bine şi cîştigă primul game al meciului. Urmează Simona la serviciu
1-1 - Deşi a fost condusă cu 0-30, Simona a servit excelent şi a demonstrat că este într-o formă foarte bună de joc. Halep reuşeşte să îşi cîştige şi ea serviciul cîştigînd punctul decisiv cu un as, deşi a comis şi o dublă greşeală
2-1 - BREAK SIMONA! Halep joacă excelent pe serviciul adversarei, pe care o surprinde cu cîteva atacuri fulgerătoare şi reuşeşte primul break al meciului
2-2 - Pliskova nu se pierde şi face şi ea break alb. Simona dă primele semne de slăbiciune. Cele două greşeli neforţate, dar şi o dublă greşeală au costat-o pe sportiva noastră
2-3 - Jucătoarea din Cehia trece la conducere, fiind din nou ajutată de primul serviciu, care îi pune mari probleme Simonei
3-3 - Simona a servit excelent în acest game şi a surprins-o pe cehoaică cu două lovituri în diagonală. Urmează Pliskova la serviciu
4-3 - Două greşeli neforţate şi o dublă greşeală în dreptul Pliskovei îi aduc un nou break Simonei Halep. Românca se poate distanţa în primul set
5-3 - Simona Halep atacă excelent şi îşi cîştigă din nou serviciu. Procentaj excelent pentru numărul e WTA pe primul serviciu, 82%, mult peste adversara sa, care are doar 66%
5-4 - Pliskova serveşte şi ea excelent în acest game şi rămîne în joc. Simona va servi însă pentru set. Cehoaica a apelat la ajutorul antrenorului ei.
6-4 - EXCELENT! SET HALEP! Game alb pentru Simona, care a servit fără greşeală şi nu i-a dat nici o şansă adversarei.
Statistica primului set

Setul 2:
0-1 -
Pliskova începe bine setul secund şi reuşeşte doi aşi, deşi în primul set nu avusese nici măcar unul. Urmează Halep la serviciu
1-1 - Simona Halep vine rapid cu replica şi îşi cîştigă şi ea serviciul, ceva mai greu decît Pliskova. A fost condusă cu 0-30, însă a revenit excelent
2-1 - Ce frumos! Simona Halep reuşeşte primul break din setul secund. O dublă greşeală i-a fost fatală cehoaicei în acest game! Serveşte Simona!
3-1 - Game important cîştigat de Simona cu ceva emoţii. Pliskova s-a ţinut tare, însă în cele din urmă numărul 3 WTA şi-a adjudecat gameul. Halep se desprinde şi în setul secund
3-2 - Pliskova demonstrează că n-a renunţat la luptă şi îşi cîştigă serviciul la 0. Încă o dată cehoaica demonstrează că serviciul este principala sa armă
3-3 - Break Pliskova! Simona a avut mari probleme în acest game şi a comis şi prima dublă greşeală din acest set. Numărului 3 WTA nu i-a mai funcţionat atît de bine serviciul
4-3 - Simona a reuşit un nou break. Mingile lungi o incomodează foarte mult pe cehoaică. Pliskova nu poate ţine ritmul impus de Simona şi îşi cedează din nou serviciul
5-3 - Simona Halep joacă din ce în ce mai bine şi pare că Pliskova nu-i mai poate face faţă. Cehoaica serveşte pentru a rămîne în meci. Interesant este că la capătul acestui game Simona s-a îndreptat către fileu, crezînd că a cîştigat meciul
5-4 - Pliskova nu renunţă la luptă şi reuşeşte să îşi cîştige serviciul, însă Simona va servi pentru meci
6-4 - GAME, SET ŞI MECI! Simona Halep îşi cîştigă serviciul cu o ultimă minge fantastică.