SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BEIJING

SIMONA HALEP - REBECCA PETERSON 6-1 6-1 // Victorie ușoară și mulți nervi » Halep se califică în turul II la Beijing după un succes categoric cu Peterson

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 septembrie 2019 10:02

Simona Halep (28 de ani, 6 WTA) s-a calificat în turul II la Beijing după victoria categorică reușită contra suedezei Rebecca Peterson (24 de ani, 53 WTA), scor 6-1, 6-1.

• Halep va evolua în turul III împotriva rusoaicei Ekaterina Alexandrova (24 de ani, 39 WTA), care a învins-o pe americanca Bernarda Pera (24 de ani, 81 WTA), scor 5-7, 6-3, 6-4. Partida va avea loc luni, în jurul orei 10:30!

La primul meci după ce a împlinit 28 de ani, Halep a reușit să obțină o victorie facilă în fața unei jucătoare pe care nu o mai înfruntase de șase ani, când o învinsese la Bastad, 6-4, 6-0.

Simona a impresionat în primul set prin câteva puncte impecabile reușite din poziții defensive, lovituri care au năucit-o complet pe Rebecca Peterson, jucătoare care a greșit oricum destul de mult. Trei break-uri reușite de jucătoarea noastră au adus un scor reconfortant în primul set.

Setul secund s-a încheiat identic, însă Halep a fost mult mai nervoasă în această manșă, în care jocul ei a fost scurtcircuitat de mai multe erori neforțate. Românca a intrat în dialog cu loja sa, apoi s-a certat dezaprobator în mai multe rânduri. Totuși, n-a fost nevoie ca Simona să forțeze prea mult pentru victorie, greșelile în serie ale adversarei sale facilitând victoria fostului lider mondial.

Singurele emoții în privința Simonei au vizat problemele sale medicale care au forțat-o să abandoneze săptămâna aceasta la Wuhan. Halep s-a ținut în câteva rânduri de spate în primul set, însă nu a solicitat deloc intervenția fizioterapeutlui.

Simona Halep - Rebecca Peterson 6-1, 6-1

6-1, Game, Set, Halep: Simona revine de la 15-40 și închide partida, obținând calificarea în turul II de la Beijing
5-1, Break Halep: Simona face un break la zero, profitând de alte erori neforțate ale suedezei. Halep va servi imediat pentru a închide partida.
4-1, Game Halep: Ce maraton! După peste 10 minute în care cele două jucătoare au greșit destul de mult, românca reușește să-și facă serviciu. Simona a anihilat două mingi de break ale adversarei și mai are nevoie de doar două game-uri pentru a închide meciul
3-1, Game Peterson: Suedeza câștigă primul său game al setului secund, nu înainte de a fi salvat două mingi de break avute de jucătoarea noastră
3-0, Game Halep: Peterson greșește în serie, greșeli care nu fac decât ca diferența de pe tabelă să crească de la game la game
2-0, Break Halep: După un game interminabil, în care Simona a revenit de la 0-40 și a salvat apoi multiple șanse avute de Peterson, românca reușește în cele din urmă să facă break-ul, distanțându-se și în setul secund. Jucătoarea noastră profită și de numeroasele erori neforțate ale adversarei, care greșește constant atunci când se află sub presiune
1-0, Game Halep: Simona începe la fel de motivată și cel de-al doilea set, făcându-și serviciul la 30
⇒  Setul secund începe cu Simona Halep la serviciu

6-1, Break, Set Halep: Dominația Simonei din primul set e completă! Românca evoluează fără presiune și lovește cu suficientă agresivitate cât s-o forțeze pe adversara sa să greșească. Break la zero reușit de Simona, care se impune în primul set cu 6-1, după 30 de minute.

5-1, Game Halep: Jucătoarea noastră își adjudecă game-ul, de data aceasta fără emoții, făcând un pas uriaș spre cucerirea primului set
4-1, Break Halep: Simona se impune din nou pe serviciul adversarei după o luptă extrem de strânsă, în care un challenge cerut inspirat a schimbat desfășurarea game-ului.
3-1, Game Halep: Din nou cu emoții, Simona reușește să își adjudece game-ul și să își păstreze serviciul intact, rezistând în fața agresivității lui Peterson, care egalase de la 15-40.
2-1, Game Peterson: Suedeza punctează pentru prima oară pe tabelă după un game în care Simona a contat doar la superba lovitură de backhand în lung de linie reușită la 0-30
2-0, Game Halep: Simona salvează o minge de brak a adversarei sale și iese din dificultate într-un game deloc ușor, în care Peterson a crescut puțin nivelul jocului
1-0, Break Halep: Simona are un început solid de meci și reușește să se impună pe serviciul adversarei încă din primul game la retur. Românca a imprimat adâncime loviturilor sale, aspect care a surprins-o pe suedeză
⇒  A început meciul, Rebecca Peterson se află la serviciu

Pe partea de tablou a Simonei se mai află jucătoare precum Caroline Wozniacki, Naomi Osaka, Bianca Andreescu și Karolina Pliskova.

8,285,274 $este fondul total de premiere al turneului Premier Mandatory de la Beijing