SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN // Prima reacție a Simonei Halep după calificarea dramatică în turul III la Australian Open: „Nu am nici cea mai vagă idee”

Simona Halep la finalul meciului cu Sofia Kenin, la Australian Open, foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 17 ianuarie 2019 11:12

Simona Halep, 27 de ani, locul 1 WTA, s-a calificat în turul III la Australian Open după ce a trecut de americanca Sofia Kenin, 20 de ani, locul 37 WTA, scor 6-3, 6-7, 6-4. (Detalii AICI)

• În turul III, Simona Halep se va duela Venus Williams, locul 36 WTA, care a trecut de Alizet Cornet, scor 6-3, 4-6, 6-0. Partida se va juca sâmbătă dimineață, organizatorii urmând să anunțe ora de start;

La interviul acordat pe teren, Simona Halep a vorbit despre victoria cu Sofia Kenin și despre revenirea din setul decisiv, când a fost condusă 4-2.

Nu am nici cea mai vagă idee cum am revenit în decisiv. Nu pot să explic ce s-a întâmplat. Sofia este o jucătoare foarte bună, mi-a făcut viată grea. A aleargat foarte mult.

În setul doi, a fost mai bună decât mine, dar mă bucur că am revenit și am castigat. M-am accidentat un pic în setul 2, dar am luptat în continuare pentru că am vrut să câștig în fața voastră.  Le mulțumesc fanilor pentru susținere.

Mereu mi-a plăcut să joc aici. Sper ca în runda următoare să evoluez mai bine”, a declarat Simona Halep imediat după câștigarea meciului.

STUPOARE pentru Halep, în set decisiv cu Kenin: „Nu se poate așa ceva!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”